Csak a német szövetségi kormány fűzött a magyar trafiktörvényhez hosszabb véleményt, az Európai Bizottság azonban szó nélkül hagyta a jogszabálytervezetet − írta a Népszabadság −, így az őszi parlamenti ciklusban elfogadhatja az országgyűlés a törvényt. Ezzel akár már januártól megkezdődhet a dohányboltok kialakítása, amivel megszűnik a cigaretta kiskereskedelmi és vendéglátóhelyeken történő értékesítése. A mostani tervezet szerint minden kétezer lakosú településen egy dohánybolt lehet, illetve a boltokat ezen vonzáskörzetek alapján alakítják, ahol a lélekszám nagyobb.
A piac szeretné, ha pontosítanák a jogszabály egy-egy pontját, vagyis hogy a dohányboltok árulhatnak-e a dohánytermékeken kívül mást is, ami nem feltétlenül köthető a dohányzáshoz. Az sem teljesen világos, hogy a dohányboltok elláthatnak-e nagykereskedelmi feladatot is, illetve hogy dohánybolt kialakítható-e trafikból vagy más élelmiszer-kereskedelmi egységből.
A dohányforgalmazás kvázi állami koncesszió lesz azzal, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium égisze alatt alakul egy részvénytársaság, amely kiadja a dohányboltok engedélyét. A Napi Gazdaság információi szerint a magyar jogszabály annyira szigorú, hogy a kormánypárti berkekben is készült némi finomítás, ám ennek részleteiről egyelőre ellentétes információk keringenek − például arról, hogy több boltra lesz szükség.
