BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Budai megmondta

2012. augusztus 14. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ha valaki azt mondja nekem Budai Gyula VM-államtitkár szegedi \"kartelleztem, na és\" kirohanása után, hogy a kormány politikájának semmi köze a magyar élelmiszerárak átlag feletti növekedéséhez, kiröhögöm. Két hete megy a polémia, hogy a termelők képesek-e lenyomni a kiskereskedelem torkán az átlag feletti áremeléseket. A termelő lehet, hogy nem képes erre, de Budai igen. Szemmel láthatóan magasról tesz arra, hogy a versenytörvény legsúlyosabb vétségét követte el (nyilván nem egyedül, vagy ha igen, idén csak rá gondolok a mennyből az angyal alatt, a karácsonyfa és a rántott hal előtt, remélve, hogy ezek termelői sem jártak rosszul a szezonban). Elkezdtem spórolni a karácsonyi ünnepkörre, láttam a halikra- és haltejlobbit a fél malac eleje és hátulja érdekvédelmi szervezettel kezet fogni.

Azt mondja Budai, kartellezett. Azt is mondja: mit tudnak vele csinálni? Vagy a minisztériummal? Vagy a kormánnyal? Vele semmit sem tudnak csinálni. Azzal sem tudnának mit csinálni, ha Budai kimenne a határba és a legelőre azt mondaná: einstand. A baj az, hogy a mostani nyilatkozat után ez már nem is vicc. Budai elment a határig! Most már tudom bizonyosan, hogy ha valaki azt akarja a minisztériumban − vagy a kormányban −, hogy egy szűk érdekcsoport miatt nyúljanak bele a piaci árakba, akkor nincs mese. Ha elszáll az infláció, mit lehet csinálni Budai Gyulával? Vagy a minisztériummal? A kormánnyal?

A szemlélettel alapvető problémák vannak. El lehet maszatolni a dolgot azzal, hogy a sajtó félreérti a politikusokat, az IMF is, meg az ECB, meg a nemzetközi elemzők is, és a kartellel Budai, a minisztérium és a kormány jót akar. De a piac arcába löttyinteni a pezsgőt: a minisztérium és a kormány mindenható... túlmegy a pimaszságon. E szemlélet miatt nincs befektető, vállalkozó, aki nyereséget remélve pénzt hozna ide, ha csak be nem veszik a kartellbe. Kik vannak többen? Már lassan ezt sem lehet tudni, mert mindennek a tetejében a Gazdasági Versenyhivatal saját közlése szerint a sajtóból értesül arról, mi folyik az orra előtt.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet