A sertéságazat fejlesztési stratégiája részeként a külföldi piacok felmérését és hazai kutatási programok indítását is javasolja a tárca − közölte V. Németh Zsolt, a vidékfejlesztésért felelős államtitkár. A tárca a termelési integrációt is szorgalmazza, a forgóeszközök beszerzéséhez kamattámogatási rendszer kidolgozását javasolja, de szükségesnek tartaná a hazai környezetvédelmi szabályok felülvizsgálatát is. A mezőgazdaságon belül Magyarországon az állattenyésztés legfeljebb egyharmadot képvisel, míg Nyugat-Európában legalább 50 százalékot. A stratégia egyik fő pontja ezért is az állattenyésztés növelése. 2002-ben még több mint 5 milliós volt a sertésállomány, most pedig 3 millió alatti. A kocák száma most 205 ezerre tehető, tíz éve még 381 ezer volt. A termelés nem hatékony, nem megfelelő a tartástechnológia, a méretgazdaságosság és a takarmányozás sem.
