Ismét a Vértesi Erőmű Zrt. (VÉ) tőkehelyzetének rendezéséről tárgyalt pénteken az MVM Zrt. közgyűlése, miután tavaly úgy tűnt, sikerült stabilizálni a korábban tönk szélére került vállalat gazdálkodását. Az erőmű 2009 előtt megkötött áramkereskedelmi ügyletek miatt több tíz milliárd forint tartozást halmozott fel, a helyzet csődeljáráshoz, majd sikeres csődegyezséghez vezetett. Az egyezség alapja egy középtávú reorganizációs terv, amely 2014 végéig hivatott biztosítani az erőmű működését (a mintegy 20 milliárd forint tartozást felhalmozó vállalat 5,6 milliárd forintot fizetett hitelezőinek, a kötelezettségek teljesítéséhez 4 milliárd forint tulajdonosi hitelt kapott az MVM-től, utóbbi összeget 2014 végéig saját működéséből fizeti vissza). Az MVM szerint azonban a kedvezőtlen piaci folyamatok − köztük az áram árának alakulása − jelentősen befolyásolják a VÉ működését, ráadásul egyelőre az Európai Bizottság sem hagyta jóvá a szénipari szerkezetátalakítási hozzájárulás − a szénfillér − keretéből történő kifizetés iránti magyar kérelmet.
MTI
A minden áramfogyasztó által fizetett szénfillérből tavaly 6,9 milliárd forint járt az erőműnek (ám a brüsszeli jóváhagyásig ezt nem könyvelheti el). A forrás a veszteségesen működő szénbányák termelésének fokozatos csökkentését szolgálja, fedezetet biztosít a bányászok átképzésére, valamint a bányabezárásra és a rekultivációra − és kezelhető méretűre csökkenti a működési veszteséget. A vonatkozó kormányrendeletet a bizottság versenyjogi főigazgatóságának kell előminősítenie. Bár az MVM nem említi, a kötelező átvételi (kát) rendszer tavalyi átalakítása is károkat okozott az erőműnek, mint ahogy a leendő megújulótámogatási rendszer (a Metár) csúszása is. A VÉ beszámolója szerint tavaly 252 megawattóra áramot értékesített kát-körben, ebből 8,2 milliárd forint árbevétele származott. A reorganizációs terv a vállalathoz tartozó szénbánya 2012 végi bezárásával számolt − a támogatások kiesése miatt azonban akár 2014 végéig is fennmaradhat a termelés. Jelenleg az erőmű mind a négy blokkja üzemképes, az áramot a versenypiacon értékesíti a cég, a takarékos gazdálkodás ellenére azonban nehezen tartható fenn a fizetőképesség. Az anyacég MVM közgyűlése \"még idén\" napirendre veszi a VÉ \"jövőjével kapcsolatos javaslatot\" − de erről részleteket egyelőre nem közölt a vállalat.
A VÉ-hez tartozó márkushegyi szénbányaüzem idei termelési terve közel 700 ezer tonna szénről szól. A társaság nemrég hirdetett közbeszerzést 170 fő kölcsönzött munkaerő biztosítására (Napi Gazdaság, 2012. július 23.), mert az utóbbi időben nagyszámú munkavállaló vonult nyugdíjba − a bányászok 5 ezer műszak letöltése után kérhetik nyugdíjazásukat. A felhívásban szereplő maximális létszámból ugyanakkor az igények függvényében kölcsönözne a társaság, a \"külsős\" és saját létszám összege állandó maradna (tavaly ez 650 fő volt).
