A vállalkozások áramfogyasztása akár 25 százalékkal is nőhet a nagy melegben − derül ki az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. elemzéséből. A társaság 150 ügyfelének fogyasztását vizsgálta július első két hetében, a statisztikák alapján az extrém magas hőmérséklet munkanapokon 12,4, munkaszüneti napokon pedig 23,7 százalékkal emelte a cégek áramfogyasztását (a bázisnap legmagasabb hőmérséklete 26 Celsius-fok volt, az extrém hőmérsékletű napé pedig 38). Az áramigény növekedése egyértelműen a klíma- és hűtőberendezések üzemeltetéséből fakad, az átlagos hőmérsékletű és a kánikulai napok fogyasztása közötti különbség reggel 8-9 óra között kezd elszakadni egymástól, a csúcsot a 11 és 15 óra közötti időszakban éri el, majd a két fogyasztási görbe ismét közelít egymáshoz. A legintenzívebb klímahasználat idején − általában a nap közepén − a fogyasztás 15,6 százalékkal is magasabb lehet egy extrém meleg, nyári napon.
A fogyasztásnövekedés szokatlannak tűnő alakulására az a magyarázat, hogy munkanapon alacsonyabb hőmérséklet mellett is rengeteg elektromos fogyasztó megy, így a klíma- és hűtőberendezések pluszfogyasztása arányaiban nem jelent akkora növekedést − mondta Kis Gergely, az Alteo energiakereskedelmi igazgatója. A fogyasztáscsökkentés eszköze lehet egy olyan belső eljárásrend kidolgozása, amely szabályozza a házon belüli energiafogyasztást. Energiaaudittal pedig pontosan feltérképezhető az energiafelhasználás szerkezete, személyi és tárgyi háttere.
