Abszolút pozitív lépésnek nevezte a munkahelyvédelmi akciótervben foglaltakat Vereczkey Zoltán, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE) elnöke, aki szerint a kérdés csak annyi, hogy milyen mértékű pozitív hatása lesz a kisvállalkozások és nehéz helyzetű munkavállalók foglalkoztatásának segítése a gazdaságra. A pénzforgalmi áfa bevezetése például régi kívánsága a kisvállalkozásoknak, mindezekkel együtt azonban − fokozott ellenőrzések mellett − egy, a jelenleginél jobb adómorálnak is ki kell alakulnia Vereczkey szerint. Az MKFE osztja a mértékadó közgazdászok azon számításait, amelyek szerint a program 0,5−0,8 százalékkal járulhat hozzá a GDP-növekedéshez. A fuvarozói szakmában közvetlenül azonban nehezebb felmérni az intézkedések várható hatását, nem áll rendelkezésre például kimutatás arról, hogy milyen számban alkalmaznak a szektorbeli cégek az érintett hátrányos körbe tartozó dolgozókat, továbbá a sofőrök nem számítanak szakképzetlen munkaerőnek − tette hozzá Vereczkey.
Nem tud élni a program adta előnyökkel a Mancsi Kft., sem a kollégák kora, sem képzettsége nem ad erre módot − mondta lapunknak Mancsi János ügyvezető, aki szerint ugyanakkor bizonyos szinten profitálhat az ágazat az intézkedésekből. Az ügyvezető úgy véli, kérdéses lehet a hosszabb távú kedvező változás, ugyanis a banki tranzakciós illeték − mint a program finanszírozásának egyik alapja − hosszabb távon tovább növelheti a szektorbeli szereplők terheit. Olyan tendenciák is elindulhatnak, amelyek során a vállalatok − amennyiben erre lehetőségük van − lecserélik dolgozóikat a kedvezményekre jogosult, szakképzetlenebb körre.
Pozitív hatásokkal számol a csomag kapcsán Dóráné Békési Erzsébet, a Moz-Go Sped Bt. tulajdonosa, aki szerint − ha valóban az ígéreteknek megfelelően valósulnak meg a lépések − elkerülhetővé válik a növekvő költségek miatti létszámleépítés a cégnél. A cégvezető szerint a legnagyobb problémát a szektorban a gázolaj ára mellett a munkabérek és azok terhei jelentik. A jövőben a használatarányos útdíj okozhat nagyobb gondokat a fuvarozóknak, amennyiben annak legalább 70 százalékát nem tudják továbbterhelni a megbízók felé − ennek azonban a jelenlegi piaci viszonyok között kicsi az esélye. Az útdíj kapcsán további kérdés, hogy a leendő rendszer milyen módon támogatja majd azon cégeket, amelyek korábban is fejlesztettek, azaz magasabb környezetvédelmi besorolású járművekkel közlekednek.
Ami az idei kilátásokat illeti, a nemzetközi fuvarozásban kis növekedéssel számol az MKFE. E téren ugyanis nemcsak a Magyarországról induló vagy ide érkező áru generál keresletet, sok szállítmányozó két nyugat-európai ország között is dolgozik, így az itthoni növekedéssel itt kisebb a korreláció. A belföldi megrendelésállomány minimális negatív eredményt érhet el idén, követve a beruházások idei csökkenését, a személyszállításban pedig stagnálásra számít a szakma − a teljes ágazat így gyakorlatilag megismételheti 2011-es teljesítményét idén. Az eredménytermelő képesség azonban nagyon alacsony a szektorban, így az egyes cégek helyzete több tényező − költségcsökkentés, beruházások halasztása, likviditási helyzet javítása − függvénye az elnök szerint. Az egyébként jól gazdálkodó fuvarozókat is eltüntetheti a piacról, ha egy lábon állva például egy nagyobb, multinacionális cég megrendelésére építik fel működésüket, a megbízó kiesésével ugyanis kilátástalan likviditási helyzetbe kerülnek.
Mancsi János szerint a fuvarozói szektor növekedéséhez a gazdaság bővülésére van szükség, jelenleg a szolgáltatók oldalán túlkínálat alakult ki, az európai fogyasztási adatok pedig nem támasztják alá a növekedési várakozásokat. Az ügyvezető idén visszaesésre számít a tavalyi eredményekhez képest, és ismét a túlélésre, szinten tartásra kell törekedni az ágazatban. A Moz-Go Sped ugyanakkor a 2011-essel megegyező eredményekre számít, növekedési lehetőséget pedig egyrészt a keleti piacok felfutásában, másrészt pedig a hazai − főleg agrár − termelés minőségi és exportképességbeli javulásában látja a bt. tulajdonosa.
