A kánikula és az azt megelőző szárazság rendkívüli helyzetet idézett elő a mezőgazdaságban. Egyes térségekben katasztrófa sújtotta helyzet alakult ki − állapította meg a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ). Van olyan körzet, ahol a búza megszokott termésmennyiségének a fele megsemmisült. A hőség és a csapadékhiány miatt az ország jelentős részén elszáradtak a kukoricatövek − a termés harmada már odaveszett.
Az állattenyésztésben regionálisan hasonlóan drámai helyzet alakult ki. A hőség hatására − a gazdálkodók minden erőfeszítése ellenére − több százezer baromfi pusztult el, országos szinten napi 1 millió literrel csökkent a tejtermelés és hízósertések ezrei hullottak el. A tejágazat különösen nehéz helyzetbe került, a termelők nem tudnak elegendő szénát betakarítani, sok helyen nem lesz elég szalma az almozáshoz, a hőség felperzselte, kiégette a legelőket. A katasztrófa méretét jelzi, hogy egyes helyeken takarmányt kell vinni a legelőre, hogy az állatok éhen ne pusztuljanak. A termelőket már most mintegy 200 milliárd forint értékű kár érte. Az állattenyésztők a takarmányok drasztikus áremelkedése miatt további jelentős, ma még megbecsülhetetlen nagyságú veszteségeket lesznek kénytelenek elkönyvelni.
A növénytermesztésben és állattenyésztésben egyaránt jelentkező − éppen ezért rendkívül súlyos − termés- és hozamcsökkenés hatással lesz az élelmiszerek árára, azon keresztül pedig a fogyasztók pénztárcájára is. Már most látható, hogy romlani fog az ország agrárexport-teljesítménye, a hazai kibocsátás csökkenése pedig az import további bővülését hozhatja magával.
