Akár 1,5 milliárd forint értékű követelést is benyújthatnak a hitelezők a Heves városa ellen megindult adósságrendezési eljárás során − tájékoztatta Csáki Zsigmond, a település független polgármestere tegnap az MTI-t. A városvezető szerint a szállítói tartozás 400 millió forint, illetve egymilliárd forintra rúghatnak a további követelések. A település a következő időszakban csak a minimálisan kötelező szolgáltatásokat tudja biztosítani, olyan szinten, amelyre az állami normatíva elegendő. A település gyakorlatilag a rendszerváltás óta forráshiánnyal működik és csupán az állam által nyújtott, az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került településeknek járó forrásokból (önhiki) tudja biztosítani a közszolgáltatásokat. Csáki szerint ez vezetett oda, hogy a 2007-ben fejlesztési céllal kibocsátott kötvényekért kapott pénz egy részét kénytelenek voltak működtetésre felhasználni, miközben folyamatosan csökken az önhiki összege is. A számlavezető pénzintézet is beszüntette a hitelezést, illetve inkasszót tett az önkormányzati számlára a közétkeztetést szolgáltató cég is − az önkormányzat így saját maga kérte az adósságrendezés elrendelését a bíróságtól.
