Elsősorban okmányirodai feladatokat, a gyermekvédelmi és gyámügyeket, valamint egyes szociális, környezetvédelmi, természetvédelmi igazgatási ügyek intézését veszik át a településektől a jövőre megalakuló járási hivatalok − közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium. A tárca szerint a szétválasztásnál kiemelt szempont volt, hogy a helyi szabályozáshoz kapcsolódó, mérlegelési jogkörbe tartozó ügyek a települési jegyzőnél maradjanak, ahol viszont az adott ügyben az államnak van egyértelműen feladata, szerepe, ott a járási hivatal intézkedjen. A jegyzőktől átkerülő államigazgatási ügyek száma évi közel ötmillió lehet a járási hivatalokban. A minisztérium szerint a jegyzők, illetve kivételesen polgármesterek által ellátott 12 millió hatósági ügy 90 százaléka eddig is államigazgatási jellegű volt, az új feladatmegosztásnak köszönhetően pedig az összes államigazgatási ügy több mint 40 százaléka kerül vissza az államhoz.
