BUX 139833.38 0,15 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Győzött Magyarország az energiavitában

A 2010-es ítélet megerősítésével a Világbank mellett működő választott bíróság elutasította az AES energiacég magyar állammal szembeni hétmilliárdos követelését. Kivételesnek tekinthető módon a magyar ügyvédi költségek megtérítésére is kötelezte az AES-t.

2012. július 5. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kedvező ítéletet hozott Magyarország számára a Világbank mellett működő vitarendezési fórum, az ICSID az AES Summit és az AES Tisza által több éve indított beruházásvédelmi jogvitában − közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. A nemzetközi bíróság 2010 szeptemberében hozott, most megerősített ítéletének indoklása szerint Magyarország az energia hatósági árszabályozása bevezetéséhez kapcsolódó egyetlen intézkedése sem ütközik az Energia Charta Egyezmény rendelkezéseibe. A bíróság az AES Summit Generation minden igényét, köztük a mintegy 30 millió dollár (7 milliárd forint) értékű kárigényét is elutasította.

Az érvénytelenítési eljárás lezárásaként az eljáró bizottság megerősítette az ICSID választott bíróság 2010. szeptemberi ítéletét, amely szerint Magyarország nem sértette meg az Energia Charta Egyezmény rendelkezéseit az erőművi hatósági árak 2006-os bevezetésével. Az érvénytelenítési eljárás befejezésével az ügy véglegesen Magyarország javára dőlt el, a tárca szerint ráadásul az ilyen ügyekben kivételesnek tekinthető módon a magyar ügyvédi költségek megtérítésére is kötelezték az AES-t.

Az AES Tisza Erőmű Kft. és tulajdonosa, az AES Summit Generation Ltd. 2007-ben indított pert a magyar állam ellen a washingtoni székhelyű nemzetközi választott bíróság előtt. Álláspontjuk szerint Magyarország az erőművi hatósági árszabályozás 2006-os bevezetésével megsértette az Energia Charta Egyezmény rendelkezéseit, a felperesek úgy vélték, az AES Tisza és az MVM Zrt. közötti 2001-es megállapodásban rögzítetteknél jóval alacsonyabb hatósági árak előírása miatt hátrányba kerültek a társaság beruházásai.

Az AES Borsodi Energetikai Kft. tavaly áprilisban jelentette be, hogy felfüggeszti a 90 megawatt kapacitású széntüzelésű tiszapalkonyai és a 71 megawatt kapacitású, biomassza-alapon működő berentei Borsodi Erőmű működését. Az akkori döntés nem érintette a cégcsoport érdekeltségébe tartozó harmadik, Tiszaújvárosban található, 900 MW-os Tisza II. erőművet, azonban idén márciusban ennek leállítását is bejelentették.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet