Idén őszig új befektetők érkezhetnek a Nabucco West-projektbe, akár a BP és a Statoil vezette azeri Shah Deniz II konzorcim tagjai közül is − mondta Reinhard Mitschek, a Nabucco Gas Pipeline International GmbH ügyvezető igazgatója pénteki telefonos sajtótájékoztatóján. A Shah Deniz II csütörtökön jelentette be, hogy a Nabucco Westet választotta a közép-európai országokon áthaladó földgázszállítmányok egyik lehetséges szállítási útvonalának. Az ügyvezető igazgató szerint ez a lépés \"megújíthatja\" a részvényesek bizalmát a konzorcium terveiben.
A Nabucco részvényesei jelenleg az osztrák OMV, a Mol, a román Transgaz, a bolgár Bulgargaz Holding, a török Botas és a német RWE, a Nabucco Gas Pipeline International GmbH már hosszabb ideje tárgyalásokat folytat a BayernGas energiatársasággal a projektben való részvételről.
Az 1300 kilométer hosszú Nabucco West az eredeti vezeték rövidített változataként a török−bolgár határtól Bulgárián, Románián, Magyarországon és Ausztrián keresztül a Bécs melletti Baumgartenbe, illetve onnan egész Európába szállítana gázt a Kaszpi-tengeri térségből. Mitschek szerint a vezeték kapacitása a kereslet függvényében évi 10 milliárd köbméterről 23 milliárd köbméterre növelhető. A korábbi elképzelések szerint évi mintegy 30 milliárd köbmétert gázt hozott volna a Nabucco 3900 kilométeren keresztül.
A projekt várható költségeiről és a kivitelezés várható indulásáról Mitschek nem kívánt konkrét adatokat közölni, mint mondta, jelenleg, a tervezési fázisban a leendő szállítási mennyiségek függvényében alakítják ki a technológiai megoldásokat.
