A következő fél évben állami és piaci szereplők bevonásával, vegyesvállalati együttműködés keretében vizsgálják meg a mecseki uránércbányászat esetleges újraindításának gazdaságossági feltételeit és társadalmi lehetőségeit − közölte a fejlesztési tárca. Erre a célra a követező hetekben létrehoznak egy vegyesvállalatot, amelyet a területen már kutatásokat végző ausztrál Wildhorse Energy alapít majd meg, az állam részéről pedig a kormány határozata alapján a Mecsek-Öko Környezetvédelmi Zrt., a Mecsekérc Környezetvédelmi Zrt. és − jelképes mértékben − az MVM Zrt. (illetve leánycége, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.) is vesz részt. A vegyesvállalat méri majd fel a mecseki uránbányászat újraindításának lehetőségeit gazdaságossági, egészségügyi, társadalmi, környezet- és természetvédelmi szempontból.
A Wildhorse és a két állami zrt. 2010 decemberében kötött megállapodást, amit idén februárban megerősítettek. A megállapodás értelmében a közös vállalatban egyesítenék a Wildhorse 42,9, illetve a Mecsek-Öko 19,6 négyzetkilométeres területre szóló kitermelési jogosultságát (előbbi 38,5, utóbbi pedig mintegy 10 millió tonna kőzet kitermelésére szól). A fejlesztési tárca szerint az újraindítás kormányzati támogatásáról legkorábban 2012 végén születhet döntés.
