BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lenne jobb megoldás a lakossági állampapíroknál

2012. június 15. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Magyarország legnagyobb problémája az állománysérülékenység, vagyis az, hogy nemzetközi viszonylatban az egyik legnagyobb GDP-arányos államadósság halmozódott fel, amihez nagyon magas lakossági devizahitel-állomány épült ki − mondta Király Júlia, az MNB alelnöke a Mindennapi Pénzügyeink Program konferenciáján. Mindez Közép-Kelet-Európában a legmagasabb, illetve Európa egyik legmagasabb GDP-arányos külső adósságát eredményezi Király szerint.

A válság nyomán bekövetkezett változások ellenére továbbra is magas a hitel/betét mutató Magyarországon, a lakossági hitelvolumen csökkent ugyan, a betétállomány azonban csak mérsékelten nőtt, miközben a külföldi forráskivonás fokozódott, részben az országgal szembeni bizalmatlanság miatt. A vállalatok hitelállományának csökkentése pedig azért rossz hír, mert ez a gazdaságot is visszafoghatja − tette hozzá Király. Az MNB alelnöke szerint mindennek része a globális bankrendszer átalakulása is, az európai nagy bankrendszerek összehúzódásának \"fájdalmas folyamata\" azonban még hátra van.

A fenntartható magyar növekedéshez hosszú távon a valódi, gazdasági bővülésbe átfordítható − hazai fizetőeszközben denominált, belső − megtakarításokat kell növelni, ennek alapvető feltétele, hogy az újkori államadósság ne szívja el a háztartási megtakarításokat − ezért nem lehet alternatíva a háztartások állampapír-vásárlása.

Szabó Zsuzsanna
Szabó Zsuzsanna

Ez is érdekelhet