BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Néhib: már bírságolt lakossági bejelentésre

2012. május 30. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Március végi indulása óta 223 bejelentés, megkeresés érkezett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) által létrehozott zöld számra − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Bognár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős helyettes államtitkár. Ebből 123 eset volt közérdekű bejelentés: túlnyomórészt élelmiszer-biztonsági, illetve növény- és talajvédelmi szakterülettel kapcsolatos. További 110 esetben pedig egyéb szakmai jellegű volt a megkeresés, legtöbbször információkérés volt a cél. A közérdekű bejelentések 98 esetben különféle termékkategóriákat érintettek: a legtöbbször hússal vagy húskészítménnyel, tejjel és tejtermékekkel kapcsolatban érkeztek kifogások. Előbbiek esetében többnyire élelmiszer-jelölési hiányosságokat, fogyasztásra alkalmatlanságot, penészes, romlott állagot, míg az utóbbiaknál − de pékáruk esetében is − a minőségmegőrzési idő lejártát, jelölési hiányosságokat, termékminőséget kifogásoltak a bejelentésekben. Termékminőséggel kapcsolatos kifogásokat jeleztek ásványvíz/üdítőital, halászati termék, konzerv és tartós élelmiszer, de zöldségek és gyümölcsök esetében is. Érkezett bejelentés a hatósághoz olívaolajjal, olajos magvakkal, sörrel, kávéval és édességekkel is.

A tevékenységgel kapcsolatos kifogások szintén megjelentek. Nyolc esetben engedély nélküli tevékenység − többek között nem saját előállítású termék értékesítése őstermelőként, illetve illegális sertésvágás gyanúja − miatt riasztották a hatóságot, öt bejelentés a higiéniai feltételeket hiányolta, míg három alkalommal a dolgozók higiéniai állapotát tették szóvá. A bejelentők kifogásolták az értékesítési körülményeket, rágcsálók jelenlétét, de volt példa ételmérgezés gyanújára is.

A zöld számra érkező közérdekű bejelentéseket 48 órán belül, illetve ha folyamatban lévő eseményről van szó, akár azonnal is kivizsgálja az élelmiszerlánc-felügyelet, sőt ha a bejelentő megadja az elérhetőségét, akkor a vizsgálat eredményéről is tájékoztatást kaphat − hívta föl a figyelmet Bognár Lajos. Az eddigi bejelentések kapcsán hat alkalommal kényszerült a hatóság húskészítmények, zöldségek, gyümölcsök, illetve csokoládé forgalomból való kivonására. Hat esetben már bírságkiszabás is várható, 12 esetben pedig hatósági mintavételre került sor. Ugyanakkor 62 bejelentésnél nem volt hatósági intézkedés, mivel mire az ellenőrzésre sor került, az érintett termék már nem volt fellelhető a forgalmazónál, vagy pedig azért, mert a bejelentésben szereplő kifogások nem voltak alátámaszthatóak.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet