Várhatóan a jövő héten tárgyalja a kormány a munka törvénykönyve (Mt.) hatályba léptetéséről és az átmeneti rendelkezésekről szóló jogszabályt, ezt követően pedig már a parlament elé is kerülhet − mondta a Napi Gazdaságnak Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. Az új jogszabályt így még az új Mt. júliusi hatályba lépése előtt elfogadhatja a plénum.
Az államtitkár szerint a szakszervezetek által összeállított kilencpontos javaslatcsomag számos eleme sarkalatos pontokon módosítaná a már elfogadott munkajogi kódexet, ezek megváltoztatására gyakorlatilag nincs esély. A tárca szerint például nincs mód arra, hogy minden olyan ügyletre, amelynek kezdete a jelenleg hatályos Mt. idejére esik, a lezárásig a régi szabályok legyenek érvényesek. Utóbbi azzal a megkötéssel igaz, hogy a megállapodások folytonossága fennáll − mondta lapunknak Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke.
A kormány és a munkaadói oldal is elutasította a fegyelmi vétségekre vonatkozó egységes eljárásrend gondolatát, illetve azt is, hogy a kollektív szerződés kötésére jogosultak közé a munkahelyen reprezentatív szakszervezetek mellett a szakszervezeti szövetségek, illetve ezek koalíciói is bekerülhessenek. A munkáltatók számára fontos kérdésként a vasárnapi nyitva tartással kapcsolatos változtatás − a nyitva tartáshoz szükséges heti 80 óra mérséklése − azonban még kormánydöntésre vár.
