BUX 139221.53 0,26 %
OTP 45490 0,42 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

London és Dubai tartja magát a luxuslakások piacán

Már a luxuslakások se számítanak holtbiztos befektetésnek, pedig a szegmens hamar magához tért a válságból. Egy jól megválasztott világvárosban azért még számítani lehet arra, hogy legalább tartja az árát a prémium kategória.

2012. május 18. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Idén visszaeshet a kereslet szerte a világon a legdrágább lakások iránt − jósolja a Knight Frank ingatlanpiaci cég legújabb felmérése. Az első negyedévben az előzőhöz képest 0,4 százalékkal csökkentek az árak a világ 23 fontos városában − 2009 óta először tartott lefelé az index, amely egy évvel korábban még 6,6 százalékkal nőtt. A márciussal zárult 12 hónapban ugyan még 12 százalékos átlagos drágulást tükrözött a mutató, de a Knight Frank szakértői szerint a globális gazdasági helyzet, főleg az európai adósságaggályok nyomán a naptári év egészében lefékeződés várható.

Az elmúlt két-három évben magukhoz tértek a válságban megrendült árak a luxusingatlanok szegmensében − mondta a Reutersnek a Knight Frank illetékese −, de a vártnál jóval gyengébb általános  fellendülés miatt most megtorpanás várható. Már az ázsiai vevők sem a régiek, miután az ottani kormányok − főleg Kínában és Szingapúrban − intézkedéseket hoztak az ingatlanbuborék leapasztására.

Az elmúlt negyedévben a tel-avivi prémium ingatlanok ára süllyedt a legnagyobb mértékben (6,6 százalékkal), de Kijevben is csak 6,4 százalékkal kevesebbért lehetett túladni a lakásokon, mint egy negyedévvel korábban. Estek az árak Manhattanben és Miamiben is (1,9, illetve 4,3 százalékkal), holott ezeken a helyeken egy évvel ezelőtt még két számjegyű drágulásnak örülhettek a luxuslakások eladói.

Biztos kikötők azért még most is akadnak: Londonban 2,7 százalékkal magasabb árakat lehet elérni a felső kategóriában és Szingapúr sincs messze a két százaléktól − mindez azért is figyelemre méltó, mert e két városban új illetéket vetettek ki az ingatlanügyletekre 2012 első negyedévében. Látványosan felmentek az árak olyan feltörekvő városokban vagy ingatlanfejlesztési központokban is, mint Jakarta vagy Dubai. A 12 havi bajnok Nairobiban azonban ráléptek a fékre: a 2011 és 2012 márciusa közti 24,2 százalékos drágulás úgy jött össze, hogy az idei első három hónapban már stagnált a piac.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet