BUX 139975.07 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Törékeny fellendülésban bíznak az exportáló cégek

2012. május 16. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Optimistábbak lettek tavaly októberhez képest a magyar vállalkozások, ami elsősorban a német ipar 2012 második félévére várt újabb növekedési ütemének reményén alapul − derül ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete (GVI) áprilisi konjunktúrafelméréséből. A GVI konjunktúramutatója a tavaly októberi 1,3 pontról idén áprilisra 8,7 pontra emelkedett.

Arra azonban nem lehet számítani, hogy az exportvárakozások érdemben fellendítenék a főleg belföldre termelő cégek termelését. Megismétlődhet az 1997-es helyzet, amikor az export − és ezen keresztül a GDP − bővülését is 4-5 nagyobb vállalkozás adta − fogalmazott Tóth István János, a GVI ügyvezető igazgatója. A pozitív tendencia alig szivárog le a kkv-körbe, a GVI adatai szerint idén legfeljebb a munkanélküliség stagnálása valószínűsíthető.

A kedvező folyamat meglehetősen törékeny, egyrészt magas szinten − hónapok óta 45,1 ponton − áll a cégek várakozásait jellemző bizonytalansági mutató, másrészt tovább csökkent − egy év alatt csaknem 25 százalékponttal, 40 százalékra − a növekvő exportról beszámoló cégek aránya.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet