Optimistábbak lettek tavaly októberhez képest a magyar vállalkozások, ami elsősorban a német ipar 2012 második félévére várt újabb növekedési ütemének reményén alapul − derül ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete (GVI) áprilisi konjunktúrafelméréséből. A GVI konjunktúramutatója a tavaly októberi 1,3 pontról idén áprilisra 8,7 pontra emelkedett.
Arra azonban nem lehet számítani, hogy az exportvárakozások érdemben fellendítenék a főleg belföldre termelő cégek termelését. Megismétlődhet az 1997-es helyzet, amikor az export − és ezen keresztül a GDP − bővülését is 4-5 nagyobb vállalkozás adta − fogalmazott Tóth István János, a GVI ügyvezető igazgatója. A pozitív tendencia alig szivárog le a kkv-körbe, a GVI adatai szerint idén legfeljebb a munkanélküliség stagnálása valószínűsíthető.
A kedvező folyamat meglehetősen törékeny, egyrészt magas szinten − hónapok óta 45,1 ponton − áll a cégek várakozásait jellemző bizonytalansági mutató, másrészt tovább csökkent − egy év alatt csaknem 25 százalékponttal, 40 százalékra − a növekvő exportról beszámoló cégek aránya.
