BUX 139884.70 0,19 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak a bizonytalanság nő a várakozásokban

2012. május 9. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A márciusi ipari termelési adat lényegében hibahatáron belüli változást jelez, amit akár egyik hónapról a másikra átcsúszott számlateljesítés is okozhatott − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Vadász György, a Magyar Iparszövetség elnöke. Szerinte egyébként egyhavi változás alapján nem lehet érdemi következtetést levonni. Az idei ipari termelés bővülésével kapcsolatban egyáltalán nem optimista: a német és az esetlegesen beinduló francia gazdaságfejlesztési intézkedések hatásai jó esetben is csak jövőre jelenthetnek érzékelhető változást az exportorientált cégek rendelésállományában. Ugyanakkor a német gazdasággal kapcsolatban egyre több az aggodalom: a hitelezés ott is szűkül, a görög csőd pedig visszafoghatja az uniós likviditásbővítési akció hitelezésbővítő hatását is.

A közel-keleti, illetve a távol-keleti országokkal az utóbbi időben megindult tárgyalások és a megkötött megállapodások ugyan perspektivikusak, ám várhatóan csak évek múlva lesz konkrét hatásuk. A nemzetgazdasági tárca által létrehozni tervezett kereskedőházak később ugyan jó szolgálatot tehetnek, de még ha idén megkezdik is működésüket, egyelőre inkább költséget jelentenek, ami csak hosszabb távon térül meg − mondta az elnök. Belföldi élénkülésre pedig a fizetőképes kereslet visszaesése miatt nincs túl sok esély. Abban viszont bíznak a szövetségnél, hogy a magyar kormány − már csak a 2014-es választásokra való felkészülés jegyében is − mindent megtesz az érzékelhető gazdasági növekedés, az eredmények felmutatása érdekében.

Ugyan az exportra termelő gépipari és energetikai vállalkozások aránylag jobb helyzetben vannak, az utóbbi időben a német és a nemzetközi gazdasági helyzet változékonysága kissé elbizonytalanította a mi megrendelőinket is a viszonylag kedvező eredményeket hozó 2011-es év után − mondta a Napi Gazdaságnak Vadnai Gábor, a Magyar Gépipari és Energetikai Országos Szövetség főtitkára. Az említett szektorok exportáló cégei derűlátóbbak, mint a belföldre termelők, utóbbiak többségének azonban nem túl jók a kilátásai. Ezért egyelőre nehéz bármit is mondani az év második felében várható ipari termeléssel kapcsolatban − az új megrendelések tekintetében a május egyébként is kritikus hónapnak számít. Az elmúlt évben tapasztalt ipari termelésnövekedést nem lehet egyértelműen az exportőrök partnereinek készletfeltöltése számlájára írni, ugyanis célpiaconként, ágazatonként változott, hogy piaci optimizmusról, valós keresletnövekedésről vagy feltöltésről volt-e éppen szó.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet