BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A nagy kihelyezések első hulláma lecsengett

Magyarország egy pillanatra a tudomány világának középpontjába került a Cern @ Wigner projekt elnyerésével. Az adatközponti piac helyzetéről, a trendekről Horváth Tibort, a T-Systems Magyarország Zrt. adatközpontokkal foglalkozó szakértékesítési menedzserét kérdeztük.

2012. május 9. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Facebook felhasználóinak száma idén júliusra elérheti az egymilliárdot. Ennek az irdatlan mennyiségű felhasználónak a kiszolgálására épít a Facebook két új adatközpontot: egy 13 ezer négyzetméterest Észak-Karolinában (amelyet hamarosan átadnak) és egy háromszor 28 ezer négyzetméterest Svédországban, amelyek 120 megawatt elektromos energiát fognak fogyasztani épületenként − mondta el a Napi Gazdaságnak Horváth Tibor. Mint elmondta, egy épület fogyasztása tehát hatszorosa Magyarország legnagyobb − és régiós szinten is egyedülálló méretű − adatközpontja, a Dataplex energiafelhasználásának. A svéd helyszín ideális klímával rendelkezik, hiszen a hűtés a sarkköri hideg levegővel oldható meg, gyakorlatilag ingyen.

Az internet, illetve az ezen keresztül elérhető alkalmazások által generált energiaéhségre jellemző, hogy az európai adatközpontok széndioxid-kibocsátása mára megegyezik az európai légi forgalom kibocsátásával. Sőt, ma úgy látjuk, hogy ez az energiafogyasztás 2020-ra meg fog duplázódni − jelentette ki a T-Systems szakembere. A piac fontos mozgatórugója, hogy az energiaárak folyamatosan emelkednek, az utóbbi időben évi hat százalékkal nőttek átlagosan az árak.

A T-Systems szakértékesítője úgy látja, hogy az adatközpontok üzemeltetőinek és az it-piac felhasználóinak azonos kihívásokkal kell megbirkózniuk. Mindkét fél szeretné javítani szolgáltatásainak minőségét, növelni a hatékonyságot, még környezetbarátabban üzemelni és persze optimalizálni a költségeit. A kihívás ezen igények egyensúlyának megtalálása.

A magyarországi piacon a nagyvállalati szektorban a nagy, ötven négyzetméter feletti gépterem-kihelyezési projektek első nagy hulláma lecsengett. Kérdéses, lesz-e második hullám, hiszen a nagyvállalatok, pénzintézetek már létrehozták duplikált adatközpontjaikat és vagy saját telephelyen, vagy szolgáltatónál helyezték el a szervereiket. A válság kezdete óta a vállalatok saját géptermet néhány kivételtől eltekintve egyáltalán nem építenek. A kivárás a jellemző. A nagy cégek elhalasztják irodáik költöztetését is, ami ugyancsak nem kedvez a szervertermek mozgásának. Úgy látjuk, hogy ügyfeleink igénye a komplex, emelt szintű szolgáltatások igénybevétele felé tolódik el − jelentette ki a szakember.

Minden piaci szereplő próbál erre reagálni: a GTS-Datanet néhány éve bővítette törökbálinti adatközpontját, majd 2010-ben akvirálta a hostingpiac egyik jelentős szereplőjét, az Interware-t, amivel az Invitel és a T-Systems után a harmadik nagy telekommunikációs/hosting szolgáltatóvá lépett elő − mondta Horváth Tibor a magyarországi piac megoszlásáról. Nemrégiben a piacra lépés mellett döntött a Telenor is, saját használatú géptermeinek külső ügyfelek számára történő megnyitásával.

Az adatközponti piacra jellemző általános trend tehát, hogy nem a négyzetméter alapú (úgynevezett kolokációs) szolgáltatások, hanem a hosting- és a felhőalapú szolgáltatások mozgatják. Ez a piac nagyon dinamikusan fejlődik, például az adatközponti szolgáltatások terén toronymagasan piacvezető T-Systems bevételei évente átlagosan 35 százalékkal nőnek − mondta el a Napi Gazdaságnak Horváth Tibor.

Girnt József
Girnt József

Ez is érdekelhet