Alig egy hónapjuk lesz megismerkedni az érintetteknek az élelmiszerlánc-felügyeleti díjjal, illetve a bevallás módjával. A bevallást ugyanis május 31-ig kell elküldeniük a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (Nébih), a bevallás menetét szabályozó rendelet azonban csak május elején jelent meg a közlönyben. A felügyeleti díjfizetési és bevallási kötelezettség minden olyan élelmiszer- és takarmányipari vállalkozásra, illetve élelmiszerlánc-szereplőre vonatkozik, amelynek tevékenységére kiterjed az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság ellenőrző munkája. Százezernél is több lehet a fizetni kényszerülő vállalkozások száma, a Nébih honlapja 150 TEÁOR-számot jelöl meg érintettként. A díj mértéke − bizonyos kedvezmények mellett − az érintett tevékenységből származó előző évi nettó árbevétel, illetve magánszemély esetén a jövedelem egy ezreléke. Az évi 8 millió forintnál kisebb jövedelemmel rendelkező termelők mentesülnek a fizetés alól.
