BUX 139869.86 0,18 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Erősen megoszlik a munkaadók véleménye az új programokról

2012. május 2. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Érzékelhető piacbővülés, gazdasági növekedés nélkül nincs esély a foglalkoztatás javulására sem − mondta lapunknak Vadász György, a Magyar Iparszövetség elnöke. Az elmúlt nyolc évben érdemi gazdasági növekedés nem volt − tette hozzá −, amit pedig mértek, az a nemzetközi konjunktúra, illetve a hazai gazdaságpolitika ballépéseinek kölcsönhatásaként alakult. A munkavállalók túlnyomó részét foglalkoztató kisvállalkozások azonban a túlélésre koncentrálnak, a bizonytalansági tényezők miatt esély sincs a gazdaság beindításához szükséges tervezésre − mondja az elnök. Vadász nem optimista a Széll Kálmán terv 2.0 foglalkoztatásbővítő elképzeléseivel kapcsolatban − a 2012-re jelzett 0,1 százalékos GDP-bővülés e tekintetben sem biztató. Ha nőnek az adók és nincs gazdasági növekedés, akkor a foglalkoztatás jó esetben is csak stagnál − figyelmeztetett az elnök −, de előfordulhat az is, hogy minimum annyival csökken, amennyivel nő az adóteher. Az sem derül ki szerinte, hogy a közfoglalkoztatás tervezett bővítése mibe kerül majd az államnak.

Az egykulcsos személyi jövedelemadó Vadász szerint rövid távon nem ösztönzi a foglalkoztatásbővítést − ehhez inkább a vállalkozások adminisztrációs terheinek enyhítésére, az élőmunkaterhek csökkentésére, valamint a kkv-k jövedelmi helyzetének javítására lenne szükség. Ez csak simogatás, nem érdemi változás − kommentálta a tervezett lépéseket az elnök. A kormány túlságosan a költségvetési bevételek növelésére koncentrál, hiányoznak az intézkedések versenyképességi hatástanulmányai. Mivel egyelőre nem tudni, hogyan alakul a most bejelentett új adók mértéke, az oktatás, az egészségügy és az önkormányzatok finanszírozása, illetve azt, hogy mindennek milyen hatása lehet a helyi adókra vagy például Budapesten milyen új terheket vetnek ki és kikre, nehéz megítélni, hogyan reagálnak majd a gazdasági szabadságharc által elbizonytalanított kisvállalkozások a változásokra − mondja Vadász György.

Jóval optimistább Zs. Szőke Zoltán, a Coop−ÁFEOSZ szövetség elnöke, aki szerint előbb-utóbb a foglalkoztatásra is kedvezően hat majd a konvergenciaprogram. A kereskedelemre biztosan jó hatással lesz a különadó kivezetése, emellett mivel alapvetően a fogyasztás felé terelnék az adóterheket, kiszélesítenék az adózói kört és csökkenték az élőmunkaterheket, ezért már rövid távon is pozitív hatása lesz a tervnek − mondta Zs. Szőke Zoltán −, főleg akkor, ha a várt IMF-megállapodás után a bankok is elkezdenek hitelezni. Azt kétli a szövetség elnöke, hogy az új adók miatt tömeges elbocsátásoktól vagy a vállalkozások számának drasztikus csökkenésétől kellene tartani, de a bérkompenzáció és a közfoglalkoztatás szerinte így nem működhet hosszú távon. Kevésnek találja az átjárási lehetőséget a támogatott programok és a nyílt munkaerőpiac között, és jónak látná, ha a versenyszféra több ágazata is foglalkoztathatna közmunkást.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet