BUX 139914.10 0,21 %
OTP 45880 -0,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már a kvótarendszer utánra készül a tejágazat

2012. április 25. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tavalyi magasabb árak és a kiegészítő támogatások kismértékben stabilizálták a tejtermelők helyzetét, hosszabb távon azonban már a 2015-ös piaci liberalizációra, a kvótarendszer eltörlését követő időszak durva árversenyének kivédésére készül az ágazat. Az elmúlt évben szakmaközi szervezetté alakult Tej Terméktanács hároméves tervet készített az ágazat felkészítése érdekében: ez a belföldi fogyasztás ösztönzésén keresztül a termelés stabilizálását célozza. Ezért a jövőben rendszeresen közzéteszi éves árprognózisát, és készült egy, a szerződéses kapcsolatokat is szabályozó szakmaközi megállapodástervezet is, amelyhez egyelőre önkéntesen csatlakozhatnak a tejtermelők és a -feldolgozók is − mondta Lukács László, a terméktanács ügyvezető igazgatója. Az uniós szabályváltozás értelmében az ágazati prognózis közzététele nem sérti a versenyszabályokat. A magyar tejágazatnak elméletben jó esélyei vannak a kvótarendszer megszűnését követő időszak túlélésére, de a stabil takarmányozási háttér megteremtéséhez − és az állattartó telepek földhöz juttatásához −, valamint az átmenet sokkjának támogatással való tompításához kormányzati segítség is kellene.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet