Az iparfejlesztési fejezetben a kormány egy eddig ismeretlen konstrukciót, a vállalkozások és a kormány között köthető versenyképességi szerződések koncepcióját részletezi. Ez egyébként nem azonos a nemzetgazdasági miniszter által korábban már többször is említett, az elmaradott térségekben létrehozandó szabad vállalkozási zónák kedvező adózásának bevezetésével. A versenyképességi szerződések konstrukcióját a vállalkozói adminisztratív terhek csökkentéséről szóló kormányhatározat alapján dolgozza ki a tárca − tájékoztatta lapunkat az NGM.
A Versenyképességi Szerződés Programjába egyébként bármely térség vállalkozásai bekapcsolódhatnak, amelyek hajlandóak a szerződés megkötéséhez szükséges vállalások megtételére és megtartására. A program a helyi vállalkozások, az önkormányzatok vagy köztestületek és a kormány együttműködési lehetőségét teremti meg. A rendszerben a cégek a növekedésre, fejlesztésre tesznek vállalásokat, míg az önkormányzatok-köztestületek a hatósági és egyéb köztevékenységek tartalmára és szervezésére. A kormány pedig a helyi igényekhez illeszkedő, életszerű hatósági, szabályozási, fejlesztési keretek kialakításával és működtetésével járulna hozzá a program sikeréhez, illetve bevonná a csatlakozókat a kormányzati intézkedések előkészítésébe. Eddig a munkaerőpiac, képzés, szabályozási és adminisztratív környezet, tőkéhez jutás, fejlesztési források, az együttműködés intézményi keretei, az adózás és a turizmus területén indult meg a program elemeinek előkészítő munkája.
