BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A nyár hozhat még meglepetéseket

2012. március 21. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Úgy tűnik, a vállalatok végrehajtják a kormány által kikényszerített bérkompenzációt − mondta el a Napi Gazdaságnak Székely Tamás, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) elnöke. A múlt héten megszületett az egyezség a szűkebb értelemben vett vegyipari ágazaton belül is a kompenzációról. Így a szükséges emelésen felül további 5,5 százalékos bérfejlesztés lesz, amely lehet béren kívüli juttatás is. A megállapodások által érintett 20 ezer munkavállalóból már 12 ezernél végrehajtották a bérkompenzációt. A szakszervezeti vezető szerint az erőltetett béremelés negatív hatása akkor jelentkezik majd, amikor júliusban az új Munka törvénykönyvének műszakpótlékokra és a kollektív szerződésekre vonatkozó változtatása hatályba lép. Attól tart, hogy a most végrehajtott bérkompenzációt a munkáltatók a kollektív szerződések felmondásával fogják kompenzálni.

A béremelések komoly nehézségeket éppen a kkv-knak okoznak. Most leginkább a minimálbéren és az alacsony fizetésen foglalkoztatottakat fenyegeti leginkább az a veszély, hogy megszűnik a munkahelyük. A VDSZ elnöke szerint az üzletmenetet jelentősen befolyásoló és kiszámíthatatlansága miatt jogbizonytalanságot okozó kormányzati intézkedések miatt érződik a munkáltatókon, hogy félnek hosszú távra szóló megállapodásokat kötni. Ez jelenleg a VDSZ látókörében lévő nagyvállalatoknál még csak abban nyilvánul meg, hogy a beruházásaikat nem Magyarországon hajtják végre, hanem olyan környező országokban, ahol stabilabb a gazdasági környezet. A következő lépés azonban az lehet, hogy e cégek távoznak az országból.

Szabó Zsuzsanna
Szabó Zsuzsanna

Ez is érdekelhet