BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jelentősen nőtt tavaly a hazai ERP-piac

Továbbra is keresettek a kisvállalatoknak kínált vállalatirányítási rendszerek, azok, amelyek egyszerűen és kis ráfordítással üzemeltethetők.

2012. február 17. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tavaly 25-30 százalékkal tudta növelni a kisvállalatoknak kínált vállalatirányítási rendszerének eladásait a régióban az SAP. Az SAP Business One eladásainak növekedése a mai gazdasági helyzetben igen jó teljesítményválaszolta a Napi Gazdaság megkeresésére Kézdy Gergely, a társaság magyar leányvállalatának régiós channel menedzsere. Az elmúlt évben a visegrádi országok közül Szlovákiában és Magyarországon volt komoly növekedés, de a régióhoz tartozó többi országban is stabil volt a bővülés. A szlovák eredmények mögött a partneri hálózat erősödése áll, ott egy viszonylag kis partneri hálózattal rendelkeztek, amit nemcsak mennyiségi, hanem minőségi szempontból is sikerült javítani, így az egyes partnerek teljesítménye nagyságrendileg javult. A magyarországi növekedés pedig azért is érdekes, mert a gazdaság helyzet olyan költségracionalizálásra kényszerítette a hazai cégeket, amiben a SAP Business One erősnek számít. A vállalatoknak olyan rendszer után kellett nézniük, amely egyszerűbb és olcsóbban üzemeltethető, s e két szempontból is első helyen szerepel a szoftvercég megoldása.

A SAP Business One kifejezetten kisvállalatok számára kifejlesztett vállalatirányítási rendszer, amely a 0,520 millió eurós éves árbevételű cégek számára ideális. Piaci kutatások és a tapasztalatok is azt mutatják, hogy átlagosan hét-nyolc évente cserélnek a vállalatok rendszert, és ami érdekes, még akkor is, ha egy viszonylag bevált szoftvert használnak. Abban, hogy az ERP-piac ilyen jól teljesített tavaly, az is közrejátszott, hogy még mindig nagyon sok cég van, ahol az SAP terméke az első bevezetett vállalatirányítási szoftver mondta Kézdy. Az informatika ma már a legkisebb vállalatoknál is megkerülhetetlen, a cégek túlnyomó többsége szükséges jónak tekinti a használatát.

Magyarországon az elmúlt év sikerét erősíti, hogy nem tartozik a túlszabályzott országok közé, talán csak a bérszámfejtés komplikáltabb az átlagosnál. Az ellenpélda az orosz bürokrácia, ami azt jelenti a gyakorlatban, hogy a szoftvertől is ugyanezt a típusú merev, egyfajta módon végrehajtott könyvelést várják. A magyarországi szabályozásról elterjedt, hogy nehéz követni, túl gyakoriak a változások, pedig valójában az igazán mély, lényegi elveket érintő módosítások viszonylag ritkák, ezért ilyen szempontból egy szoftverszállítónak könnyű dolga van. Érdekes tendencia de korántsem Magyarország-specifikus , hogy az okos telefonokkal megváltozott az, ahogy a cégvezetők az ügyeiket intézik. Ők a korábbiaknál sokkal erősebben figyelnek arra, hogy a befektetésük mennyi idő alatt térül meg. A konkrét megtérülés társaságonként változik, de körülbelül két-két és fél évnél rövidebb megtérülési időre nem nagyon lehet számítani. Persze amikor az SAP megtérülésről beszél, akkor nemcsak az informatikai rendszerek költségét nézi, hanem a két és fél év alatti üzemeltetés költségét is, amit nem minden versenytársunk számít be figyelmeztet a szakember.

A piacron ráadásul komoly változást hozott a felhőinformatika robbanásszerű terjedése. A vállalatok 90 százalékára ez komoly hatással lesz, mert jelentősen megváltoztatja az évtizedek óta fennálló hagyományos üzletmenetet, és aki ehhez nem tud alkalmazkodni, az hosszú távon komoly problémákkal találhatja magát szembe. Az internet és a felhőinformatika hatására kinyílik a piac, de ugyanez fordítva is igaz, a konkurencia is jöhet messziről.

Girnt József
Girnt József

Ez is érdekelhet