BUX 138487.58 0,63 %
OTP 44430 1,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tőketörlesztés apasztotta az önkormányzati kötvénytartozást

2012. február 13. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egyetlen hónap alatt 132,6 milliárd forinttal, közel 20 százalékkal, piaci értéken 553,9 milliárd forintra csökkent az önkormányzatok kötvénytartozása − derül ki a Magyar Nemzeti Bank értékpapír-statisztikáiból. A csökkenés hátterében az áll, hogy a kötvényállomány jelentős részénél decemberben járt le a türelmi idő, ezért el kellett kezdeni a tőke törlesztését. A kötvénytartozás decemberi csökkenése tranzakcióból, törlesztésekből adódott, nincs köze a forint árfolyamváltozásához. Az előző év adataival összehasonlítva azonban kisebb mértékben, 54,6 milliárd forinttal esett vissza a kötvénytartozás: bár a visszafizetések több mint 128 milliárd forinttal csökkentették az állományt, ezt a hatást a forintgyengülés ellensúlyozta. Az önkormányzati kötvények többségét 2007−2008-ban bocsátották ki, túlnyomó részét svájci frankban. Az önkormányzatok összes adósságának mintegy fele kötvény-, a másik fele pedig hiteltartozás, ezért az MNB szerint a kép csak akkor lesz teljes, ha a külföldi hiteleik év végi alakulásáról is lesz információ.

Ámon Kata
Ámon Kata

Ez is érdekelhet