BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Harcolnak a diákokért a vidéki intézmények

2012. február 2. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bár valamilyen megszorításra mindenki számított, a felsőoktatási keretszámok drasztikus megvágására nemcsak a diákok, hanem az intézmények sem voltak felkészülve. Több, eddig is finanszírozási gondokkal küzdő egyetemnek és főiskolának a következő tanévben 35-40 százalékkal kevesebb állami támogatással tanuló elsőévese lesz − érthető, hogy két héttel a jelentkezési határidő előtt nagy a harc a költségtérítéses, illetve a külföldi hallgatókért. Sok intézményben tartanak attól, hogy így sem marad más út, mint a létszámleépítés, a feleslegessé váló ingatlanok bérbe adása, illetve értékesítése.

Az ország egyik legnagyobb felsőoktatási intézményében, a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) a következő tanévben 2300 hallgató kezdheti meg tanulmányait teljes állami támogatással − tájékoztatta lapunkat Lengvárszky Attila oktatási igazgató. Ez nagyjából fele a tavalyinak, a legnagyobb vesztes a jogi, a közgazdasági és a bölcsészettudományi kar. A pécsi egyetemre mindössze harminc leendő jogász és tíz közgazdász juthat be állami támogatással, a bölcsészkarra pedig összesen 240-en. A tavalyinál magasabbak viszont a keretszámok a mesterképzésben, valamint az egészségügyi területeken. A PTE orvosi karán 620-an kezdhetik meg tanulmányaikat, ötvennel többen, mint az előző tanévben (részösztöndíjjal további 25-en juthatnak be). A keretszámok ekkora szűkítésére senki nem számított − mondta el lapunknak Lengvárszky Attila −, a hétvégén rendkívüli \"szülői értekezleten\" próbálnak felelni a kérdésekre. Az egyelőre teljesen bizonytalan, hányan jelentkeznek majd költségtérítéses diáknak, illetve hányat sikerül ide átirányítani. (Tavaly a PTE-nek több mint 7 ezer elsőéves diákja volt.) A térség gazdasági helyzete miatt ösztöndíjakra se nagyon alapozhatnak, abban viszont bíznak, hogy több lesz a külföldi diák, elsősorban az orvosképzésben. (Az elmúlt években átlag a PTE több mint 30 ezer diákjának mintegy 4 százaléka volt külföldi.)

A Kaposvári Egyetemen (KE) a következő tanévben nem egészen 200-an kezdhetik meg tanulmányaikat teljes egészében állami támogatással − közölte Lehőcz Gábor oktatási igazgató. Ez 17-18 százalékos csökkentést jelent, döntően a pedagógiai és a művészeti karokon (a népszerű színészképzésre már csak költségtérítésesként lehet jelentkezni). Ennek ellenére abban bíznak, hogy szeptembertől legalább ezer elsőévesük lesz, a legtöbb jelentkezőre továbbra is a térségből számítanak. Szociális alapú ösztöndíjaik eddig is voltak, a következő tanévre pedig egy a tanulmányi eredményeket figyelembe vevőt is kidolgoznak. A költségtérítéses hallgatók számát azzal is szeretnék növelni, hogy mindegyik képzési formában a díjminimumot alkalmazzák. Az még bizonytalan, hogy a saját adatai szerint több mint 400 milliós adósságot felhalmozó KE milyen bevételnövelő, illetve kiadáscsökkentő lépésekre kényszerül még az idén.

A nyertesek közé tartozik viszont a győri Széchenyi István Egyetem (SZE), ahol mintegy 30 százalékkal nőtt a keretszám. Míg tavaly 2660 állami támogatásban részesülő hallgatót vettek fel, idén 3448 helyet hirdethettek meg − tudtuk meg a rektori hivatalban. A műszaki karokon 57 százalékkal több diák kezdheti meg tanulmányait ebben a formában, mint 2011 őszén. Ez azt jelenti, hogy szinte minden jelentkezőt teljes állami támogatásban részesülő helyre tudnak felvenni. A jogi és a gazdaságtudományi karok kerete viszont itt is zsugorodott. Az SZE évek óta sikeres ösztöndíjrendszert alakított ki közösen a térség nagyvállalataival, többek között az Audival, ezt idén szeretnék továbbfejleszteni. A győri egyetemen a térség bővülő munkalehetőségei miatt nem tartanak a költségtérítéses hallgatók számának csökkenésétől, sőt a korábbiaknál több külföldi diákkal számolnak.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet