Minden uniós intézményt fokozott takarékosságra szólított fel tegnap kiküldött körlevelében az EU pénzügyi tervezéséért és költségvetéséért felelős biztos, Janusz Lewandowski. A biztos emlékeztette a vezetőket: a tagállamok is nagy erőfeszítéseket tesznek arra, hogy csökkentsék adminisztratív költségeiket a mai gazdasági és pénzügyi válságban, ezért fontos, hogy az uniós intézmények is felelősen viselkedjenek. Maga az Európai Bizottság is jó példával kíván elöl járni: jövőre 1 százalékkal tervezik csökkenteni a stáb létszámát, összhangban a következő öt évre 5 százalékos mérséklést megcélzó korábbi javaslattal. Az EB idén befagyasztja a saját adminisztratív kiadásait − vagyis nominális emelés sem lesz 2011-hez képest −, ami azzal jár, hogy jelentősen csökkentik az épületek fenntartásával, az információs és kommunikációs technológiákkal, a tanulmányokkal és publikációkkal, valamint a kiküldetésekkel, konferenciákkal és találkozókkal kapcsolatos kiadásokat. Az uniós intézményekre jutó költségvetési keret 40,1 százaléka jut a bizottságra − emlékeztet a körlevél −, 41, 8 százalék a többi intézményre (a fennmaradó részt a nyugdíjkiadások és az iskolák viszik el).
