BUX 138797.87 -0,5 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az okos telefonok éve volt 2011

Tavaly elképesztő ütemben nőtt az okos telefonok használata, ma már minden ötödik magyar előfizető ilyen készüléket használ. A trend erősödni fog, ezt mi sem jelzi jobban, mint hogy a T-Mobile új előfizetőinek 80 százaléka már okos telefont vásárol.

2012. január 4. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Már minden ötödik magyar előfizető használ okos telefont, a legtudatosabban a huszon- és harmincévesek, akik ki is próbálják a legújabb applikációkat és technológiákat, a felhasználók többsége igénybe vesz valamilyen clouding, felhőalapú technológiát is, bár ezzel kevesen vannak tisztában. A T-Mobile friss elemzése szerint már tavaly januárban is több előrejelzés azt mutatta, hogy 2011 az okos telefonok éve lesz.

Az előrejelzés beigazolódott: a számok folyamatos, biztos növekedést mutatnak, és a T-Mobile friss, karácsony előtti adatai is igazolják a trendet, hiszen az új előfizetést vásárlók 80 százaléka okos telefont választ. Az okos telefonok világméretű elterjedésére jellemző, hogy napjainkban a földön használt ötmilliárd telefonból már több mint egymilliárd ebbe a kategóriába tartozik. Ráadásul az előrejelzések szerint valamikor 2014 elején már többen használnak mobilinternetet, mint vezetékest, s az előbbiek száma 2015-re eléri a kétmilliárdot. A mobilinternet a magyar piacon is gyorsan terjed, amit az is mutat, hogy míg 2008-ban mintegy négyszázezren használták a mobilnetet, addig 2011 végén már több mint másfél milliónyian.

Az okos telefonok sikere nem választható külön a store-ok megszületésétől, az üzleti modellbe való beépülésüktől. Az egy-két kattintással vagy inkább tapintással letölthető és telepíthető programok kényelme (amit nagymértékben fokoz, hogy nem kell a fizetéssel bajlódni akkor sem, ha fizetős programot telepítünk) meg fogja változtatni az asztali szoftverek világát is. Nem nehéz megjósolni, hogy végletekig leegyszerűsített, egyszerűen használható, intuitív felhasználói felületek jönnek. Igaz, a világ még ma is értetlenül áll az Angry Birds példátlan szárnyalása előtt.

A legnépszerűbb funkciók*
Helyezés Funkció
1. elektronikus levelezés
2. mobilképernyőn történő netezés
3. GPS-helymeghatározás és -navigáció
4. pc-szinkronizáció
5. céges naptár
6. alkalmazások telepítése
*üzleti felhasználók
Forrás: Forrás: Bell Research

Az Angry Birds vitathatatlanul történelmet írt: a játék első, ingyenes verzióját 11 millióan töltötték le iPhone-jukra, a fizetős verzió pedig több mint 10 millió embert szórakoztat világszerte. Annak ellenére, hogy a játék sztorija igencsak egyszerű: a zöld malacok ellopják a madarak tojásait, amit a szárnyasok nem díjaznak. Harcba szállnak, és csúzliból kiröppenve egy-két jól célzott lövéssel leterítik a zöld ellenségeket. Felvetődik persze a kérdés, van-e épeszű ember, aki 100 000 dollárt képes áldozni egy ilyen kimondottan primitív játékra? Volt, és most kaszál. A The Wall Street Journal is megpróbált utánajárni az Angry Birds sikerének. A  gazdasági lap ugyan nem találta meg az okokat, ám a mérges madarak sikerét a pc-hőskor, sőt talán minden idők legsikeresebb játékához, az orosz fejlesztésű Tetrishez hasonlítja, amely mindenekelőtt az egyszerűségével hódított.

A telekommunikációs cégek a versenyhelyzet miatt egyre kedvezményesebbé teszik a készülékek és a szolgáltatások árát. A többféle és olcsó készülék miatt elterjedtebbek az androidos mobilok és táblagépek, mint az iPhone és az iPad. Ezt támasztja alá az is, hogy a mobilböngészések nagyobb része Androidról történik. A felhasználók ma még főként a hivatalos marketekből töltik le az alkalmazásokat, nagy részük egyelőre nem használja az alig ismeret gyűjtőoldalakat.

A felhasználók többsége nem fizet alkalmazásért, ám meglepően sokan vannak, akik igen, számuk a jövőben egyértelműen nőni fog. A Pew Research Center által a közelmúltban készített felmérésből kiderül, hogy az okos telefonra vagy táblagépre letöltő felhasználók közül mindössze 46 százalék választja a fizetős alkalmazásokat. A Pew adatai szerint ez az érték 2010 óta változatlan. Akik hajlandóak fizetni bizonyos alkalmazásokért, többnyire csak öt dollár értékben vásárolnak. A megkérdezettek 17 százaléka állítja, hogy akár 20 dollárt vagy annál akár többet is kifizet egyetlen alkalmazásért.

Az okos telefonokat főként játékra, GPS jellegű tájékozódásra, e-mail olvasására és chatelésre használjuk − a telefonáláson kívül. Az üzleti felhasználók által használt alkalmazásokról a Bell Research tavaly decemberben nyilvánosságra hozott tanulmányának már a címe is elgondolkodtató: \"Státusszimbólum vagy használati tárgy?\" Az üzleti felhasználók körében az okos telefonok által kínált szolgáltatások közül még mindig a levelezés a legnépszerűbb (lásd táblázat). Az elemzés kimutatta, hogy az okos telefonok által kínált funkcióknak csak töredékét (ráadásul a cégek szempontjából nem is feltétlenül a gazdaságilag leginkább hasznot hajtó részét) használják ki, az üzleti mobilalkalmazások egyelőre kevés helyen épülnek be szervesen a vállalati folyamatokba.

Girnt József
Girnt József

Ez is érdekelhet