BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megtévesztő fogyasztóicsoport-szervezők a piacon

A pénzügyi válság nyomán újabb fogyasztóicsoport-szervező cégek jelentek meg a piacon. Új jelenség, hogy az elmúlt hónapokban vidéki csoportok szervezésével kapcsolatosan is érkeznek panaszok a GVH-hoz.

2011. december 28. szerda, 00:00

Fotó: Dömötör Csaba / Kummer János
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a 2010/2011-es években 16 eljárást indított fogyasztói csoportokat szervező vállalkozásokkal szemben, jelenleg nyolc ilyen ügy van folyamatban. A GVH magát a konstrukciót nem vizsgálhatja, ám a tagokat toborzó hirdetések, tájékoztatások tartalmát annál inkább. A versenyhatóság sorra azt állapította meg, hogy a fogyasztói csoportokat szervező vállalkozások magatartása alkalmas a fogyasztók megtévesztésére.

Az eljárásokban a szankciók széles tárházát alkalmazza a hatóság. A jogsértés megállapítása mellett eltiltja a vállalkozásokat a reklámok további megjelentetésétől, bírságot szab ki, illetve a fogyasztók tájékoztatása érdekében kötelezheti a cégeket helyreigazító közlemény megjelentetésére is. Ezekben a versenyhivatal döntését kommentár nélkül kell megjelentetnie a cégeknek azokban az újságokban, ahol a hirdetéseit közzétette. A GVH több eljárásában alkalmazott ideiglenes intézkedést, így már az eljárás elején − az érdemi döntés előtt − megtiltotta a reklámozás folytatását.

A bírság összege legfeljebb a vállalkozás − a határozat meghozatalát megelőző üzleti évben elért − nettó árbevételének 10 százaléka lehet. A versenyhivatal a büntetés kiszabásakor figyelembe veszi a tevékenység elterjedt voltát és a súlyosító körülményeket is.

A fogyasztói csoportokkal szemben a GVH azért lép fel, mert a tájékoztatásuk gyakran félrevezető, tisztességtelen, azt a látszatot kelti, mintha hitelt nyújtana a tagoknak. A fogyasztói problémák azonban nem csak ezt a területet, hanem magát a szerződéses konstrukciót is érintik. A hivatal több alkalommal jelezte észrevételeit a jogalkotónak és tett ajánlást éves parlamenti beszámolójában arra, hogy a fogyasztói csoportokat szabályozni kell. Miután a csoportokba belépett tagok száma nagyon magas, mindenképpen figyelembe kell venni, hogy a működő csoportok tagjaival mi lesz, tiltás esetén mi történik a már meglevő csoportokkal.

Németh Géza
Németh Géza

Ez is érdekelhet