BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Leállt a mecseki feketeszén-bányászat

2011. december 14. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Piaci okok miatt átmenetileg leállította a feketeszén kitermelését nagymányoki külszíni bányájában a Calamites Kft. − nyilatkozta lapunknak Verbőci József ügyvezető igazgató. Elsősorban azért kényszerültek erre a döntésre, mert nagy vevőkkel egyelőre nem sikerült szállítási szerződést kötni. Több mint nyolcévi előkészítő munka után a nyár elején mintegy 180 millió forint költséggel megnyitott bányából eddig mintegy 2400 tonna szenet termeltek ki, ebből nagyjából 1100 tonnát a lakosságnak értékesítettek.

Abban bíztak, hogy az Ajkai Hőerőmű egy nagyobb, mintegy 35-40 ezer tonnás tételt rendel, ám kiderült, mecseki feketeszénnel nem lehet megfelelő módon fűteni az ottani, elsősorban barnaszén felhasználására tervezett kazánokat. Verbőci elmondta, az évente mintegy 40 ezer tonna magas fűtőértékű szén kitermelésére alkalmas bányát jövőre mindenképp újraindítják. A lakossági felhasználók számát többek között úgy szeretnék növelni, hogy a szenet pelletálják, amelyhez csupán tízmilliós nagyságrendű beruházásra van szükség. Mintegy 180-200 milliós beruházással pedig olyan technológia, illetve termékgyártás telepíthető, amely tovább bővítheti a vevőkört. Az ügyvezető igazgató hozzátette, a talpon maradás esélyeit elsősorban az növeli, hogy három hazai cementgyárnak is egyre nagyobb szüksége van olcsó fűtőanyagra.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet