E szabályok az iparági szereplők számára lényeges változásokat tartalmaznak, amit már a jövő évi költségvetésük tervezésekor is figyelembe kell venniük az érintetteknek.
Megszűnik a termékdíjmentesség
A jövő év első napjától a gazdálkodó szervezeteknek kötelező lesz termékdíjat fizetniük a termékdíjköteles termékek (így például a gumiabroncsok, az elektronikai berendezések, a csomagolóanyagok, a reklámpapírok stb.) forgalmazása után, mentesség ez alól nem szerezhető. Az új szabályozás értelmében legfeljebb a termékdíj egy részének utólagos visszaigénylésére lesz lehetőségük a gazdálkodó szervezeteknek, az elért hulladékhasznosítás mértékének függvényében.
Fokozott állami szerepvállalás
A nemrégiben megalakult állami Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség (OHÜ) vette át a hulladékhasznosítást − az érintett cégek számára − megszervező koordinációs szervezet szerepét. A kötelezettek továbbra is választhatnak a hulladékhasznosítási kötelezettség egyéni és kollektív teljesítése között, utóbbi esetben az OHÜ kizárólagosan fogja ellátni a közvetítői feladatokat.
Települési hulladékgazdálkodás
Az új hulladékgazdálkodási törvény elfogadása esetén 2013. január 1-jétől a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás biztosítása központi kézbe kerül. Jelenleg ezt a közszolgáltatási feladatot − az önkormányzatokkal megkötött szerződések alapján − bármely magántulajdonban álló gazdálkodó szervezet végezheti. A jövőben közszolgáltató kizárólag olyan gazdálkodó szervezet lehet, amelyben az állam (illetve a települési önkormányzat) a tulajdonosok szavazatának többségével − tulajdoni hányada alapján − egyedül rendelkezik, és a társaság tulajdonosaként jogosult arra, hogy a vezető tisztségviselők vagy a felügyelőbizottság tagjai többségét megválassza vagy visszahívja. Ez a változás a jelenlegi közszolgáltatók szerződéseit és engedélyeit 2012. december 31-ével automatikusan megszünteti. Ha a jelenlegi közszolgáltatók továbbra is folytatni kívánják tevékenységüket, akkor erre egy, az önkormányzattal, illetve az állammal közösen üzemeltetett vállalat keretein belül lesz lehetőségük.
Kötelező szelektív hulladékgyűjtés
Elkülönített hulladékgyűjtési rendszert kell létrehozni 2015-ig. A kötelező feladat keretében − az újrahasznosítás érdekében − külön kell gyűjteni az üveg-, fém-, műanyag- és papírhulladékot. A szelektív gyűjtést az állam − közbeszerzés útján − többségében magántulajdonú gazdálkodókkal szándékozik végeztetni.
