BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Demonstráció helyett ahol lehet, mindenhol tárgyalnak

2011. november 22. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bár még sem az önkormányzatoknál, sem a vállalatoknál nem készülnek vészforgatókönyvek, azt nagyon sokan kiszámíthatatlannak tartják, hogy az új munka törvénykönyve (mt.) szigorításai milyen és mekkora tiltakozási hullámot indítanak el az országban. Az eddigi demonstrációk − néhány kivételtől eltekintve − a vidéki városokban nem mozgósítottak tömegeket, Veszprémben például a több szakszervezet által meghirdetett, a nyugdíjmódosítások, illetve a diákokat érintő szigorítások ellen tiltakozó múlt pénteki tüntetésen mindössze 25-en vettek részt. Számos októberi félpályás útlezáráson is több volt a demonstrációt biztosító rendőrautó, mint a tiltakozó − a szakszervezeti vezetők szerint az alacsony részvételnek mindenütt ugyanaz az oka: a dolgozók, főleg akiknek még van munkájuk, félnek a retorzióktól. Van azért ellenpélda is: Pécsett az Elcoteq 1500 fő elbocsátásával járó bezárása ellen több százan tiltakoztak, a megmozduláson más nehéz helyzetben lévő szektorok képviselői, állami és önkormányzati alkalmazottak, sőt rendvédelmi dolgozók is részt vettek.

A lapunk által megkérdezett helyhatóságoknál abban bíznak, hogy ha az ünnepek előtt lesznek is megmozdulások, azok az előírások betartásával zajlanak majd, jelentős forgalomkorlátozásra, nyilvános rendezvények elhalasztására egyelőre sehol sem készülnek. Arra azonban van esély, hogy a karácsonyi vásár kínálta lehetőséget kihasználják majd a tiltakozók − mondta egy dunántúli nagyváros névtelenül nyilatkozó vezető tisztviselője. A cégek sem számítanak nagyobb akciókra, bár attól többen tartanak, hogy egy országos méretű forgalomlassítás, különösen karácsony előtt, az alapanyag- és a készáruszállításban is gondokat okozhat.

A konfliktusok kiélezése helyett sok helyen inkább tárgyalnak. Egy nyugat-dunántúli nagyvállalat ugyancsak névtelenséget kérő humánpolitikai vezetője elmondta: folyamatosan egyeztetnek az érdekképviseletekkel az új mt.-ről és egy az eddiginél rugalmasabb kollektív szerződésben szeretnének megállapodni. A cég felfüggesztette az elbocsátásokat, a bérelt munkaerő alkalmazását, a szakszervezeti vezetők cserébe vállalták, hogy a tárgyalások lezártáig nem visznek utcára senkit. Takács László, a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, az elsősorban nehézgépgyártással foglalkozó Femat Hungária Kft. ügyvezető igazgatója szerint a térség középvállalkozásainál az átlagosnál kisebb a feszültség a munkaadók és a munkavállalók között, ahol van feladat és kiszámíthatóan fizetni is tudnak, ott a munkára koncentrálnak. A Fematnál ma az a fő kérdés, hogy az új tulajdonos mikor indítja el a többmilliárdos beruházási programot s ez mit hoz majd a konyhára. A konfliktusokat a munka folyamatos biztosításával és a teljesítmények elismerésével lehet  megelőzni − véli Katzer Zoltán, az Ajka Kristály Üvegipari Kft. vezérigazgatója. A termékeinek zömét exportáló cégnél már az új mt. első tervezetekor deklarálták, a változások egyetlen tisztességesen dolgozó alkalmazottjukat sem érintik majd hátrányosan. Azt persze nem lehet kiszámítani − tette hozzá Katzer −, hogy egy demonstrációs hullám milyen folyamatokat indít el.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet