BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hiányzó szabályok miatt aggódik a GVH

2011. november 21. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Magyar Energia Hivatal (MEH) szerint az MVM Zrt. áram-nagykereskedő társasága − az MVM Trade Zrt. − áramtőzsdei értékesítéssel kiválthatja a fölös kapacitásaira vonatkozó árverések egy részét. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) azonban úgy véli, nem szerencsés, ha a vonatkozó szabályok megalkotása előtt a jelentős piaci erejű cég szervezett energiapiaci eladásokkal váltja ki értékesítési kötelezettségét. A MEH elemzése szerint a szervezett piac anonim, transzparens és \"megfelelően felügyelt\" kereskedést biztosít. A GVH álláspontja alapján azonban a szervezett energiapiac felügyelete jelenleg nincs megfelelően megoldva. A villamosenergia-törvény ugyanis felhatalmazást adott a kormánynak az áramtőzsde működésére vonatkozó részletes szabályok megállapítására, ez azonban egyelőre elmaradt.

A versenyhivatal úgy véli, számos olyan probléma merülhet fel, amelyeket a mostani jogszabályi keretek között nehezen lehetne kezelni, ezért a jelenlegi aukciós rendszer fenntartását ajánlja. A MEH szerint ugyanakkor a szervezett piac felügyelete az engedélyezésen és a jóváhagyáson keresztül biztosított, a visszaéléseket a MEH, a GVH és a jövőben várhatóan a PSZÁF is vizsgálhatja. A GVH lapunkkal közölte: nem vitatja a MEH álláspontját, és versenyfelügyeleti szempontból eddig nem okozott problémát a szabályozási háttér hiányossága.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet