A közúti közlekedési ágazatban az infrastruktúra használatáért kivetett − távolságfüggő díjként kiszámított − úthasználati díj a fenntartható közlekedéspolitika elérésének méltányos és hatékony gazdasági eszköze − állapítja meg az irányelv módosítása. Emellett az úthasználati díj nem torzítja a belső piaci versenyt, mivel azt a származási vagy letelepedés szerinti tagállamtól függetlenül, valamennyi jármű-üzemeltetőnek a közúthálózat használatának intenzitásával arányosan meg kell fizetnie.
Az EU által elvégeztetett hatásvizsgálatból kitűnik, hogy a környezetszennyezés költsége, valamint − forgalmi torlódásnak kitett utak esetében − az úthasználati díj mértékének a csúcsforgalmi időszakokban való fokozottabb differenciálása alapján kiszámított úthasználati díj kedvezően befolyásolná a közlekedési rendszert és hozzájárulna az éghajlatváltozásra vonatkozó uniós stratégia végrehajtásához. E díj a tisztább jármű-technológiák igénybevételének ösztönzésével, a logisztikai tevékenység optimalizálásával és az üresjáratok számának csökkentésével mérsékelhetné a forgalmi torlódásokat és a helyi környezetszennyezést. Közvetett módon fontos szerepet játszhatna az üzemanyag-fogyasztás visszaszorításában és az éghajlatváltozás elleni küzdelemben is.
A módosított irányelv nem akadályozza a tagállamokat abban, hogy saját nemzeti rendelkezéseket alkalmazzanak az egyéb − a kamionokon kívüli − úthasználókra kivetett díjakra.
A közlekedésnek tulajdonítható levegőszennyezés és zajártalom költségeit − köztük az egészségügyi költségeket, ideértve az orvosi ellátást, a mezőgazdasági terméskiesést és a termelési veszteség más formáit, valamint a jóléti kiadásokat − annak a tagállamnak a területén viselik, ahol a kamion közlekedik. A \"szennyező fizet\" elv a külsőköltség-díj kivetésén keresztül kerül végrehajtásra, ami hozzájárul a külső költségek csökkentéséhez. (A külső költség − leegyszerűsítve − a kamion által a környezetben okozott kár ellenértékét jelenti.)
Az irányelv kitér a jelenlegi, matricás rendszerre is. Az időalapú használati díj hasznos rendszert képez, mivel az a \"használó fizet\" elvet már jelenleg is alkalmazza, viszont nem veszi figyelembe az infrastruktúra tényleges használatát jobban tükröző, a megtett távolságon alapuló díjat. A napi, heti, havi vagy éves alapon megállapított időalapú használati díj nem valósíthat meg hátrányos megkülönböztetést az alkalmi úthasználókkal szemben, mivel ezen úthasználók között valószínűleg jelentős arányban vannak külföldi fuvarozók. Ezért indokolt részletesebben meghatározni a nehéz tehergépjárművekre vonatkozó napi, heti, havi és éves díjtételek összegének egymáshoz viszonyított arányát − állapítja meg az irányelv módosítása.
