BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fájdalmasak tudnak lenni a kompromisszumok

A magyar kormány felkérésére szeptembertől David Wiernik Magyarország tiszteletbeli konzulja lett Izraelben. A navigációs szoftvereket gyártó NNG (korábban Nav N Go) egyik ügyvezető-tulajdonosa elmondta, hogy céljai között első helyet foglal el az, hogy Izraelben még ismertebbé váljanak a magyar matematikusok és mérnökök, valamint bátorítsa az izraeli cégeket a magyarországi beruházásokra.

2011. október 7. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

− Önt a magyar kormány kérte fel, hogy tevékenykedjen Magyarország javára Izraelben. Milyen területeken szeretné elősegíteni a két ország kapcsolatait? Mik a tervei?
− Nagyon nagyra értékelem a bizalmat, amit ez a felkérés jelez. Ezzel együtt komoly felelősséget is érzek, hogy megfeleljek az ezzel kapcsolatos elvárásoknak, ezért azt szeretném, ha inkább a cselekedeteim, mint a szavaim alapján ítélnének meg.
A két ország között nagyon sok hasonlóság van mentalitásban, ezért komoly potenciált látok az együttműködésben. Magyarországon nagyon magas szintű az egyetemi képzés a technológia területén, elsősorban a matematika és a mérnöki tudományok terén. A magyarok a legjobb mérnökök, akiket bárhol a világon eddig láttam. Ha ezt a tudást sikerül az Izrael által képviselt vezetői, improvizációs és jó helyzetfelismerő képességgel kombinálni, akkor verhetetlen párost tudunk alkotni. Ennek kiváló példája az NNG. Amikor a cég annak idején elindult, azt kértem az alapító Balog Pétertől, aki a társaság jelenlegi megbízott vezérigazgatója, hogy ő csak a termékünk technológiai részével foglalkozzon, amire ő azt válaszolta, hogy a technológia miatt ne aggódjak, az rendben lesz, csak az értékesítéssel is úgy legyen. És így is történt: a technológiánk mára világszínvonalúvá vált és megrendelésünk is akad bőven. Ugyanilyen gyümölcsöző lehet a két ország közötti együttműködés is, amelyet főként technológiai és üzleti vonalon szeretnék erősíteni. A tervem az, hogy az NNG-hez hasonló vegyesvállalatok létrehozását segítsem. Szeretném elérni, hogy Izraelben még ismertebbé, illetve elismertebbé váljanak a magyar matematikusok és mérnökök, és szeretném bátorítani az izraeli cégeket, hogy fektessenek be Magyarországon technológiai vállalkozásokba. Ezen a téren továbbra is jó példát akarok mutatni, ezért az üzleti partnereimmel együtt már van kész tervünk arra, hogy egy újabb vegyesvállalatot hozzunk létre Magyarországon.

− Megtudhatunk erről valami konkrétat?
− Sajnos erről egyelőre semmit sem árulhatok el.

− Izrael a világ egyik technológiai nagyhatalma. Mi hiányzik ahhoz, hogy Magyarország ezen a téren jelentőset léphessen előre?
− Igaz, hogy Magyarország jelenleg nem tartozik a technológiai szuperhatalmak közé, de ennek nem az az oka, hogy Magyarországon hiányoznak az ehhez szükséges képességek vagy képzettségek, hanem az, hogy nincs meg hozzá a megfelelő marketing- és értékesítési háttér. Pontosan ezért szeretném elősegíteni, hogy a marketing és az üzletvezetés terén szerzett tapasztalatainkat behozzuk Magyarországra, és ezt kombináljuk az itteni technológiai tudással. Jogosan reménykedem abban, hogy az együttműködés hatására Magyarország idővel a világ vezető technológiai nagyhatalmai közé tud lépni.

− Nemrég volt vezetőváltás a NNG-nél. Mi indokolta ezt?
− Nem tudok semmiféle szenzációval szolgálni. Vahl Tamás, aki néhány hónapja távozott a társaság éléről, nagyon tehetséges ember, akivel a mai napig jó viszonyban vagyunk. Ő egy olyan időszakban került a vállalat élére, amikor a személyi navigációs eszközök felől az autóipari alkalmazások irányába mozdult el a cég stratégiája. Az ő feladata az volt, hogy a stratégiaváltást vezetői képességei és helyi ismeretei segítségével kivitelezze, és ezt ő teljesítette is. Ezután megbízatása közös megegyezéssel ért véget az NNG-nél, tehát a döntéssel ő maga is egyetértett.

− A vezetőváltással nagyjából egy időben megváltoztatták a társaság nevét is, a már jól ismert Nav N Góról NNG-re. Miért?
− Igen, a Nav N Go valóban egy jól bevezetett márkanév volt, de az ok hasonló, mint a vezetőváltásnál. A személyi navigáció felől idejekorán elindultunk a járműipari navigáció felé, ugyanis a személyi navigációs eszközök piaca egy ideje hanyatlóban van. Már évekkel ezelőtt látható volt az a trend, hogy az autóipari nagyvállalatok igen komoly szerepet fognak betölteni a navigációs piacon, jelenleg ők a navigációs termékek legfőbb megrendelői. Az ő kifejezett kérésük volt, hogy gyártmányunk neve ne legyen hosszabb három karakternél. Egyrészt mert a járművekben használt kijelzők kicsik a rajtuk megjeleníthető szöveg méretéhez képest, másrészt pedig a gyártók brosúráikban sem szeretnek hosszú neveket használni. Úgy gondoltuk, ezen ne múljon egyetlen egy üzlet sem.

− Mi a véleménye arról, hogy az informatika piacán a fejlesztésre koncentrálás helyett vagy akár mellett is egyre inkább előtérbe kerülnek a licencek miatti pereskedések? Egyébként jól levédték az iGO márkanevet?
− Jogilag megfelelően levédtük a társaságot, az NNG és az iGO My way az egész világon használható bejegyzett cég- és márkanév. Egyetlen vállalat van az Egyesült Államokban, amelynek ugyanez a neve, ám egészen más területen működik, ezért sikerült velük megállapodni a névhasználatról. Nagyon rossznak tartom, ha a versenytársak pereskedéssel harcolnak, ahelyett, hogy a fejlesztésre koncentrálnának. Úgy látom, többnyire azok a cégek próbálnak a bíróságokon bevételekhez jutni, amelyek nem érnek el sikereket a piaci versenyben. Az üzleti élet tele van kompromisszumokkal, amelyek fájdalmasak tudnak lenni, de a legrosszabb kompromisszum is jobb, mint ha a vállalatok a bíróságon harcolnak egymással.

− Ha már a fájdalomnál tartunk, a szoftverkalózkodás terén el tud képzelni valamilyen kompromisszumot?
− A szoftvermásolás okozta károkat tekintve erre nem látok sok esélyt. Az NNG sok millió eurót fektetett be szoftvereinek fejlesztésébe, ha ezeket nem tudjuk értékesíteni, akkor a cégnek nem lesz bevétele és nem fog tudni hatékonyan működni. Sokan nincsenek tisztábban azzal, hogy ha letöltik a szoftvert egy internetes kalózoldalról, akkor valójában büntetőjogilag lopást követnek el. Az egész világon előrelépésre van szükség ebben a problémakörben. Globálisan igen komoly pénzt és energiát fordítunk a kalóztevékenységek feltárására és megszüntetésére. A kormányokkal, vámhatóságokkal és bíróságokkal már komoly együttműködést alakítottunk ki ezen a területen, és ennek eredményeként jó néhány rajtaütésre került sor Brazíliában, Spanyolországban, Izraelben és Olaszországban. Még a kínai hatóságokat is sikerült rávennünk arra, hogy segítsék ez irányú törekvéseinket. Bízom benne, hogy a kalózok elleni sikeres fellépés trendje erősödni fog, és sikerül leszámolni a kalózkodással nemcsak a szoftveriparban, hanem általában az üzleti életben is.

Girnt József
Girnt József

Ez is érdekelhet