Az év eddig eltelt részében alig volt olyan hónap, amikor külföldi és hazai beruházók ne jelentették volna be, hogy többmilliárdos költséggel napelem-, illetve napkollektorgyárat építenek Magyarországon. A programok egy részét központi támogatás is segíti. A Napi Gazdaság által megkérdezett egyik német befektető szerint a döntések hátterében elsősorban az áll, hogy a folyamatosan növekvő energiaárak miatt szerte a világban egyre nagyobb a kereslet az alternatív energiát termelő berendezések iránt. A viszonylag nagy tömegű berendezéseket pedig − a magas szállítási költségek miatt − csak egy közeli országban érdemes előállítani. Magyarországon persze nemcsak komplett berendezéseket gyártó üzemek épülnek, hanem alkatrészek, illetve különböző részegységek előállítására alkalmas egységek is.
A Sanyo Electric Kft. tavaly is folytatta dorogi napelem-összeszerelő üzemének fejlesztését, a tömegtermelés idén év elején kezdődött el. A gyárban évente már 315 megawatt teljesítményű napelem készül. A mintegy kilencezer négyzetméteres, úgynevezett Solar III-as gyáregységet egy már meglévő csarnokból alakították ki, technológiafejlesztésre mintegy 3,7 milliárd forintot költöttek. A fonyódi székhelyű Fonyton Kft. az elmúlt év végén állapodott meg arról, hogy osztrák, német és olasz cégek megrendelésére napelemekhez és napkollektorokhoz gyárt majd alkatrészeket. A társaság egy már korábban megvásárolt területen több mint 1500 négyzetméteres új gyártóbázist épít, és mintegy száz fővel növeli dolgozóinak számát.
Az ágazat egyik legnagyobb beruházása Berettyóújfaluban valósul meg, ahol kínai befektető bevonásával több mint 12,7 millió euróból építenek napelem- és napkollektorgyárat. A több mint 9 hektáros területen lévő, összesen 15 ezer négyzetméteres üzemben elsősorban 200 megawatt teljesítményű napelemeket gyártanak majd, döntően a kínai anyacég, a Great Solar EU-s partnereinek. Az Orient Solar Kft. várhatóan a jövő év első felében elkészülő gyártóbázisa kezdetben mintegy 800 embernek ad majd munkát. Ha a rendelésállomány a tervek szerint alakul, a gyárat két ütemben tovább bővítené a társaság, így 2016-ban akár kétezren is dolgozhatnak majd az üzemben.
A 2008-ban alapított Solar Energy System Kft. 1,2 milliárd forintos beruházással a Komlói Ipari Parkban épít napelemeket előállító üzemet. A baranyai városban három, különböző teljesítményű termékcsalád is készül majd. A programot egy a helyhatóságtól megvásárolt, egyhektáros területen várhatóan még az idén megvalósítják. Az 1400 négyzetméteres, főként a német piacra termelő gyártóbázisnak száz feletti dolgozója lesz majd. A magyar tulajdonban lévő társaság az üzemtől évente mintegy négymillió eurós bevételt remél. Várhatóan még az idén megkezdődik a termelés a Jüllich Glas Holding új, székesfehérvári napelemgyártó üzemében is.
