Az elmúlt 12 hónapban a fogyasztást döntő részben az infláció és a devizahitelek megnőtt törlesztőrészletei fogták vissza. Ha valóban enyhül a devizanyomás a háztartásokon, az élénkítheti a kiskereskedelmi forgalmat − mondta lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség elnöke.
Nem minden kereskedelmi hálózat ilyen optimista a végtörlesztési lehetőség hatásaival kapcsolatban. Több területen van még némi fogyasztásihitel-aktivitásuk a bankoknak, ezt nem nagyon szeretnék elveszteni. Ha erőn felüli terhet ró a kormányzat a pénzintézetekre, félő, hogy mind a fogyasztási oldal, mind pedig a fejlesztési oldal finanszírozásából teljes egészében kivonulnak. Sem a kereskedelmi láncoknak, sem a magyar kiskereskedelemnek nem tesz jót, ha eltűnik mögülük a bankrendszer. Arról nem beszélve, hogy a hitelek visszafizetésével a bankok jó adósokat vesztenek, akik potenciális hitelfelvevők, akár autóvásárlásnál, akár nagy háztartási gépek vételénél.
Ugyancsak kiskereskedelmi vélemény, hogy a bankok a válság óta amúgy sem mutattak komolyabb aktivitást az áruvásárlási hitelek kihelyezésénél és a kiskereskedelmi fejlesztések finanszírozásánál, vagyis a kormány végtörlesztési terve alapvetően már nem oszt, nem szoroz − kérdés azonban, hogy mennyire gyengíti a bankokat, hiszen ha megindul a fogyasztás élénkülése, illetve nő a lakossági bizalom, azonnal igény lenne rájuk.
