BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mit hozhat idén a dohány jövedéki adója?

2011. szeptember 12. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Érdekes játszmát játszik a Nemzetgazdasági Minisztérium a cigaretta jövedéki adójának növelésével, ugyanis a minisztérium is pontosan tudja, hogy a 7 százalékos növelés a 2011-es büdzsében biztosan nem jelenik meg. A bevételekre legfeljebb 2012-ben lesz pozitív hatása. A tervezett emelés, azaz november elseje után vásárolt cigaretta-adójegyeket már az utolsó negyedévre számolják el, így a fizetési határidő 2012. január közepe.

A minisztérium játszhat arra, hogy még szeptemberben bevásárolnak a dohánygyártók az új adóval még nem terhelt adójegyből, de ha valaki októberre tolja a vásárlást, az már ugyancsak az utolsó negyedévi elszámolásba csúszik. Tehát ha többletpénzt akar fogni a minisztérium, akkor rá kell vegye valahogy a gyártókat a szeptemberi bespejzolásra − amit viszont jogszabály korlátoz. Van némi mozgástér, de már közel sem akkora, mint korábban. Az a kérdés, hogy a harmadik negyedévben a gyártók a jogszabály adta tartalékolási lehetőséget mennyire használták ki − ha kevésbé, akkor rá lehet őket venni a vásárlásra, ám ha már a maximumnál tartanak, akkor aligha. Amúgy a minisztériumnak pontosan tisztában kell lennie azzal, hogy mennyi adójegy van most kint.

Az adójegy-raktározás azt jelenti, hogy a november elsejével életbe lépő jövedékiadó-emelést idén meg sem érzik a fogyasztók, hiszen a gyártók az alacsonyabb árú adójegyeket pörgetik majd ki. Vagyis a kormány által beharangozott adónövekmény sem fogyasztói, sem gyártói oldalon nem növeli még idén a  költségeket − kérdés, hogy maga a terv növelheti-e a büdzsé extra bevételeit.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet