A WEBBeteg.hu internetes egészségportál megbízásából készített friss felmérés szerint a lakosság 70 százaléka vett már részt valaha elsősegélynyújtó tanfolyamon, mégis csak egyharmaduk állítja, hogy teljes biztonsággal tudná alkalmazni vészhelyzet esetén a tanultakat. Megdöbbentő, hogy a felnőtt lakosság csupán 15 százaléka segítene aktívan a sérültek ellátásában egy közúti balesetnél, a baleset szemtanúinak 13 százaléka pedig segítséghívás nélkül továbbmenne − derül ki a Szinapszis Kft. legfrissebb lakossági kutatásából. \"Mi is többször feltesszük azt a kérdést, hogy mi lehet ennek az oka\" − mondta el az alacsony segítségnyújtási szándékról Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője. A szóvivő elmondta, hogy a mentőknek a dokumentációban fel kell tüntetniük, hogy a kiérkezésük előtt milyen elsősegély történt − az egyértelműen látható, hogy az esetlapok ezen rovata szinte minden esetben üresen marad. Létezik olyan statisztikánk, amely szerint az évente közel 20 ezer hirtelen szívmegállásos halálesetnek a 60 százalékát meg lehetne előzni Magyarországon, ha azonnal elkezdenék a szakszerű újraélesztést. Ehelyett Magyarországon ez a túlélési arány nagyjából egy százalék körül van − mondta el Győrfi.
