BUX 138797.87 -0,5 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A multik is fékeznek a Balatonnál

2011. szeptember 12. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az egyre rövidebb és egyre kevesebb vendéget vonzó balatoni főszezont immár a korábbi években dinamikusan fejlesztő és terjeszkedő multinacionális áruházláncok is megérzik. A bevásárlóközpontokban a nyáron is sok üres üzlet maradt, pedig több helyütt a bérleti díjakat is csökkentették. Így aztán nem meglepő, hogy többségük egyelőre nem tervezi a hálózat további bővítését, bár az is igaz, hogy a jobb időkben bízva a frekventált területeket már \"nézegetik\".

Karvalics Sándor értékbecsléssel és ingatlanközvetítéssel foglalkozó balatonfüredi ügyvéd a Napi Gazdaságnak nyilatkozva elmondta,  jelenleg is több nagy külföldi tulajdonban lévő cégtől van megbízásuk arra, hogy elsősorban Tihanytól Balatonaligáig figyeljék a piacot, s ha kedvező árú, kereskedelmi létesítmény építésére alkalmas  területet találnak, szóljanak. Ugyancsak több céget érdekel az északi part Keszthelytől Tihanyig tartó szakasza, ahol az elmúlt évek során nagyobb bevásárlóközpont alig épült. Karvalics hozzátette, úgy tűnik, egyelőre senki sem kapkod a vásárlással, mert további árcsökkenésben bíznak.

A multik az elmúlt években elsősorban a kisebb boltokat, az \"időszakos\" ABC-ket szorították ki a tópartról, de több magyar tulajdonban lévő üzletház és pláza is agonizál, illetve tönkrement. A négyszintes, több mint 4,2 ezer négyzetméteres, döntően hitelből felépített Keszthely Plazát többször is meghirdette a tulajdonos cég felszámolója, legutóbb 420 millió forintért. Mindemellett alig van olyan Balaton-parti település, ahol ne árulnának akár félkész üzletházakat is.

Csorba Géza, a Csorba és Társai Ingatlanközvetítő Iroda tulajdonosa elmondta, az elmúlt hetekben több üzletlánc is egy-egy ráfizetéses bolt értékesítése mellett döntött. Erre korábban sosem volt példa. Ezek egy része ráadásul közvetlenül a parton vagy annak közelében van. A régebben épült üzletek döntő többsége - a bontási költségek miatt - ma már telekáron megkapható. Igaz, a víz közeli létesítmények esetében ez még mindig elég \"húzós\".  A Balaton déli partján van olyan \"lepukkant\", még a 60-as években épült, szocreál stílusú bevásárlóközpont, amelyért 155 millió forintot kérnek.

Az elmúlt két év során, döntően a csökkenő vendégszám miatt, a nagy áruházláncok már egymással is egyre élesebb versenybe bonyolódtak, különösen azokon a településeken, ahol az állandó lakosok száma kevés s a bevétel zömét a főszezon hozza. Már tavaly is látszott, de az idén egyértelművé vált, hogy a verseny áldozatai a büfé- és a vendéglőtulajdonosok lesznek.

Halmai Ferenc, a dél-balatoni kistérség idegenforgalmi ügyekkel foglalkozó munkatársa lapunknak nyilatkozva elmondta, legfrissebb felmérésük szerint például Fonyódon, Balatonfenyvesen és Balatonmáriafürdőn idén az elmúlt évhez viszonyítva mintegy 20-25 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom.

Ez nemcsak a kedvezőtlen időjárással és a fizetőképesség csökkenésével magyarázható, hanem azzal is, hogy az érkező vendégek mintegy kétharmada szinte kizárólag a nagyobb és olcsóbb élelmiszerüzletekben költ. Halmai hozzátette, sajnos jó esély van arra, hogy sok vállalkozásnak ez volt az utolsó szezonja, többen már visszaadták a vállalkozói igazolványukat, illetve végelszámolják cégüket. Sótonyi Józsefné, aki több mint 25 éve működtet büfé-fagylaltozót Balatonszemesen, elmondta, a 30 forintos jégkrémekkel nem lehet versenyezni, miközben egy gombóc fagylalt előállítási költsége meghaladja a 60 forintot. Az elmúlt évek során  több  mint 25 millió forintos költséggel kialakított kereskedelmi létesítményre szeptember közepén lakat kerül és megpróbálják el-, illetve bérbe adni.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet