BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ötszázmilliót kap az OHÜ

2011. szeptember 8. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökségben (OHÜ) végrehajtandó ötszázmillió forintos tőkeemelésre bólintott rá az állami tulajdonos − mondta lapunknak Vámosi Oszkár ügyvezető igazgató. Mint mondta, ígéretet kapott, hogy a tőkejuttatást mielőbb végrehajtják, ez szükséges ugyanis ahhoz, hogy a hulladékgazdálkodási rendszert megfelelően működtessék. Mint mondta, a rendszer felállt, 30 főt vettek fel, akik egyelőre bizományban, fizetési ígéretre dolgoznak az OHÜ indulásán.

Piaci pletykák szerint a cég teljes felállásához legalább egymilliárd forint kellene. A kiírandó közbeszerzési pályázatok után a hulladékhasznosítókkal, szállítókkal és feldolgozó szolgáltatókkal meg kell kötni a szerződéseket és teljesíteni kell a fizetést. Vámosi Oszkár azonban lapunknak elmondta, erről nincs szó, hiszen idén valóban nem volt költségvetési pénz tervezve erre a célra. Az OHÜ legkorábban jövő májusban juthat költségvetési forrásokhoz, így a jövő évi költségvetés terhére tudna csak idén működni. Mint mondta, erre is felkészültek, tehát a szolgáltatókat előfinanszírozás formájában kell majd kielégíteni, illetve meg kell előlegezniük az időszakot.

Arra Vámosi nem tudott választ adni, hogy az állam mikor \"tolja\" be a cégbe a pénzt. A cégbírósági adatok szerint az OHÜ bejegyzés alatt áll, a létesítő okirat szerint félmillió forinttal alakult és a magyar állam képviseletében Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter jár el.

Az OHÜ lesz az állam hulladékgazdálkodási cég, koordináló szerepet tölt majd be a kibocsátók és a keletkezett újrahasznosítható hulladék kezelői között. A kormány az első évben 26 milliárd forint állami bevételt remél a rendszertől, amely alapvetően nem idegen a magyar piacon, hiszen a termékdíjtörvény előtt, a kilencvenes évek közepén működött állami rendszer, amely a kibocsátott termékek visszamenőleges adataiból dolgozott, inkább kevesebb, mint több sikerrel. A még élő koordinátori rendszer lényege az, hogy a hasznosítók közvetlenül a kibocsátóktól és az értékesítőktől jutnak információkhoz a kibocsátandó hulladékról. Ehhez igazítják a visszagyűjtési struktúrát és kapacitásokat, illetve tervezik a visszagyűjtést.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet