A dízelüzemanyag jövedékiadó-emelését csalódással fogadták a Napi Gazdaság Online által megkérdezett fuvarcégek. Felmerült, hogy amennyiben a 13 forintos adóemelést nem kompenzálja számukra a kormány, újra a határainkon túl tankolják majd meg külföldi útra induló kamionjaikat. Az NGM tegnapi közleménye alapján ugyanakkor megnyugodhatnak, ugyanis az úgynevezett kereskedelmi gázolajár nyújtotta kedvezmény teljes egészében kompenzálja a jövedékiadó-emelést. Ez azt jelenti, hogy a jelenleg literenként visszaigényelhető 6,5 forintot a 13 forintos adóemelés összegével, azzal egy időben 19,5 forintra emelik. Karmos Gábor, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének főtitkára lapunknak üdvözölte a lépést. A 7,5 tonnánál kisebb tehergépjárművek tulajdonosait ugyanakkor keményen érinti a jövedékiadó-emelés, ugyanis esetükben uniós szabályok miatt nem érvényesíthető a kereskedelmi gázolajár-kedvezmény. A mezőgazdasági termelők az általuk felhasznált gázolaj jövedéki adójának 82 százalékát igényelhetik majd vissza a jelenlegi 80 százalék helyett. A vasút és a hajózás teljes adómentessége továbbra is fennmarad − közölte az NGM.
