Csak szeptember végén jelenik meg a 2011-es termékdíjtörvény végrehajtási rendelete, míg az Országos Hulladékkezelési Ügynökségnek (OHÜ) szeptember 15-ig kell megfogalmaznia az uniónak a 2012-es hulladék-visszagyűjtési terveket. Ez némi kavarodáshoz vezet majd, hiszen a végrehajtási rendelet nélkül sem a hulladékkibocsátók, sem a kereskedők nem döntenek arról, hogy maguk, vagy az ügynökség segítségével gyűjtsék vissza a kibocsátott csomagolásokat. Ebben a helyzetben pedig még becsülni sem lehet a visszagyűjtési arányokat.
Ráadásul úgy tűnik, hogy ez az OHÜ legkisebb problémája, ugyanis a hírek szerint a tervezett őszi megszorítások miatt pénze se nagyon lesz arra, hogy felállítsa a rendszerét. Pedig szeptember 30-ig ki kell írnia a 2012-es évre vonatkozó szolgáltatásmegrendelési (beszállítói) pályázatokat, illetve azok győzteseit november 30-ig ki kell hirdetnie. Ennek birtokában pedig december 15-ig meg kell kötnie a szerződéseket, hogy január elsejével el tudja látni a feladatát, vagyis a hulladék-visszagyűjtést.
Ám ha nincs pénz (márpedig a költségvetésben nem különítettek el keretet az ÖHÜ részére), képtelen lesz \"hozomra\" szerződéseket kötni beszállítókkal, illetve kibocsátókkal. Közben a szervezetnek január elsejével át kell vennie egyebek mellett a papír, az üveg, a műanyag és a fémhulladék visszagyűjtését ipari és lakossági oldalról is, mivel a koordináló szervezetek szerződései ekkorra kifutnak és újakat nem kötnek, hiszen a törvény nem teszi lehetővé a működésüket. Csak azok a hulladék-visszagyűjtési koordinálók maradhatnak fenn, amelyek nem termékdíjas termékeket, például elemet, növényvédőszer-csomagolásokat hasznosítanak újra.
Azt egyelőre egyetlen piaci szakember sem tudta megmondani lapunknak, hogy ez mennyiben érintheti a szelektív hulladékgyűjtési szolgáltatások eddigi minőségét, arról azonban beszámoltak, hogy erős a bizonytalanság a piacon. Volt, aki szerint elképzelhető, hogy egy koordinátor know-how-ját veszi át az állam, és volt, aki azt mondta, az állami rendszer teljes felállásáig piaci alapon kellene hagyni a visszagyűjtést, hogy a 2012-es uniós elvárások teljesüljenek − bár ebben az esetben hozzá kellene nyúlni a frissen elfogadott törvényhez.
