A használt autók piaca vidéken megizmosodott az új autók vásárlását erősen visszavető gazdasági helyzetben, különösen az utóbbi időszakban, a regisztrációs adó változása után. Az autók kategóriájától függetlenül egyre meghatározóbb tényező az ár: az ügyfelek 65-70 százaléka készpénzért vásárol, bár nincs különösebb gond a finanszírozással sem, jóllehet a bankok kizárólag forintalapú hiteleket kínálnak, a korábbinál nagyobb önrésszel. A Dél-Dunántúlon több telephelyet is működtető kaposvári székhelyű Karg Autó Kft. tulajdonosa, Karg Ferenc lapunknak elmondta: bár elsősorban a bedőlő hitelek miatt egyre több használt autó kerül hozzájuk, nincs gond az értékesítéssel. Tíz vásárló közül legalább nyolc használt járművet választ, a kisautóktól a luxuskocsikig előbb-utóbb szinte mindent el lehet adni. Azt viszont már érzékelik, hogy a piacon ismét egyre több az olyan \"kereskedő\", aki nem tartja be a játékszabályokat. Trélerszám érkeznek az országba a használt járművek, főleg a regisztrációs adó csökkentése óta, előzetes behozatali engedéllyel − ezek jelentős része közvetlenül a vevők tulajdonába kerül, forgalmi adó fizetése nélkül, ami nemcsak az államkasszának veszteség, hanem a tisztességes kereskedőknek is. Arról nem beszélve, hogy ezekre a járművekre senki sem vállal garanciát. Minap egy olyan járművet hozott be újsütetű elkeseredett tulajdonosa − hozott fel példát Karg −, amelyről kiderült, több kocsiból és számos bontóban vásárolt alkatrészből van összerakva. Mindez a márkakereskedőket is érzékenyen érinti, hiszen jelenleg döntően a használt autók eladásából finanszírozzák az új autók értékesítésével foglalkozó üzletágat.
Az idei értékesítési adatok augusztus végéig 10-12 százalékkal jobbak a tavalyinál − számolt be Csiszár Zoltán szombathelyi használtautó-kereskedő. A vevők zöme a három-négy éves viszonylag keveset futott járműveket keresi, döntő többségük készpénzzel fizet. Csiszár ugyanakkor hozzátette: a jelenlegi kereslet mellett sokkal jobban is mehetne a minden törvényi előírást betartó kereskedőknek, ha ismét nem lenne egyre több szerencselovag. Egy-egy gyorsan \"összegrundolt\" cég sokszor csak néhány hónapig működik, rendszerint lerobbant használt autókat hoznak be külföldről tucatszám, majd jelentős köztartozást, adósságot és becsapott vevőket hátrahagyva a felszámolás sorsára jutnak. Az sem ritkaság, hogy az ilyen társaság tulajdonosai és alkalmazottai rövid időn belül egy hasonló, szintén kérészéletű vállalkozásban tűnnek fel.
