BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Agyoncsapja az ízeket a chipsadó?

2011. augusztus 30. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Lapunk munkatársai és ismerősei is kóstoltak már olyan, a szeptember elsejével bevezetendő chipsadó alá tartozó terméket, amelynek korábban más volt az íze. Vagy sótlan lett, vagy kevésbé édes, mint azelőtt. Ugyanakkor a termék csomagolásán levő jelölés szerint az íznek változatlannak kellene lennie.

A bennfentesek szerint elvileg bármi előfordulhat, de a jelzéseinket kétkedve fogadták, ugyanis ha egy gyártó egy márkájának megváltoztatja az ízét (a termék összetételén módosít), új csomagolás kell, amelyen új termékmegjelölés szerepel. Sőt, ha például kivonja belőle a cukrot és azt édesítővel helyettesíti, talán még a termék nevén is változtatnia kell, hiszen a magyar élelmiszerkönyvben pontos leírás szerepel, hogy a keksz vagy a csokoládé mitől lesz keksz vagy csokoládé. (Nincs a receptúrában szintetikus édesítő.) Ráadásul a gyártók szakértői szerint hónapokat venne igénybe egy-egy új receptúra kidolgozása. Csak az a gyártó képes erre, amelyik a hamburgeradó (később chipsadóvá soványodott) munkaanyagának körbeküldésével egy időben kezdett el dolgozni új termékösszetételeken.

A hamburger gyorsan mentesült az adó alól

Ugyanakkor a bennfentes szakértők sem tartják kizártnak, hogy egy-egy gyártó már változtatott az ízen, de ezt szerintük hivatalosan soha senki sem fogja kommunikálni. Egyesek szerint lehet, hogy csak arról van szó, egy-egy kereskedő terven felül rendelt a rágcsából, és teljesítve az igényeket, az új ízű terméket a régi papírba csomagolták, mert az új anyagok még nem érkeztek meg a gyártóhoz.

A lapunk által megkérdezett kereskedők elmondták: kaptak jelzéseket a gyártóktól, hogy több termék esetében változtatnak majd a receptúrán, ami miatt változik egy-egy termék íze is. Ez azt jelenti, hogy a gyártók már felkészültek a chipsadóra, vagyis a volument generáló termékek esetében készek a változtatásokra. Ez némileg igazolhatja a lapunk által felvetett ízanomáliát. Kérdés azonban, hogy a hagyományos termékekhez hogyan nyúlnak majd hozzá.

Chipsadóhatárok*
Határ Adó/termék
Üdítőital 5 gramm cukor felett 10 Ft/liter
Energiaital 20 milligramm koffein felett 250 Ft/liter
Csomagolt édesség 25 gramm cukor 100 Ft/kilogramm
Sós snack 1 gramm só 200 Ft/kilogramm
Ételízesítő 5 gramm só 200 Ft/kilogramm
*a só- és cukorhatárt a termék 100 grammjában/milliliterjében állapították meg, míg az adót a termék kilogrammjára, illetve literjére bontották
Forrás: törvény
Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet