Lapunk munkatársai és ismerősei is kóstoltak már olyan, a szeptember elsejével bevezetendő chipsadó alá tartozó terméket, amelynek korábban más volt az íze. Vagy sótlan lett, vagy kevésbé édes, mint azelőtt. Ugyanakkor a termék csomagolásán levő jelölés szerint az íznek változatlannak kellene lennie.
A bennfentesek szerint elvileg bármi előfordulhat, de a jelzéseinket kétkedve fogadták, ugyanis ha egy gyártó egy márkájának megváltoztatja az ízét (a termék összetételén módosít), új csomagolás kell, amelyen új termékmegjelölés szerepel. Sőt, ha például kivonja belőle a cukrot és azt édesítővel helyettesíti, talán még a termék nevén is változtatnia kell, hiszen a magyar élelmiszerkönyvben pontos leírás szerepel, hogy a keksz vagy a csokoládé mitől lesz keksz vagy csokoládé. (Nincs a receptúrában szintetikus édesítő.) Ráadásul a gyártók szakértői szerint hónapokat venne igénybe egy-egy új receptúra kidolgozása. Csak az a gyártó képes erre, amelyik a hamburgeradó (később chipsadóvá soványodott) munkaanyagának körbeküldésével egy időben kezdett el dolgozni új termékösszetételeken.
Ugyanakkor a bennfentes szakértők sem tartják kizártnak, hogy egy-egy gyártó már változtatott az ízen, de ezt szerintük hivatalosan soha senki sem fogja kommunikálni. Egyesek szerint lehet, hogy csak arról van szó, egy-egy kereskedő terven felül rendelt a rágcsából, és teljesítve az igényeket, az új ízű terméket a régi papírba csomagolták, mert az új anyagok még nem érkeztek meg a gyártóhoz.
A lapunk által megkérdezett kereskedők elmondták: kaptak jelzéseket a gyártóktól, hogy több termék esetében változtatnak majd a receptúrán, ami miatt változik egy-egy termék íze is. Ez azt jelenti, hogy a gyártók már felkészültek a chipsadóra, vagyis a volument generáló termékek esetében készek a változtatásokra. Ez némileg igazolhatja a lapunk által felvetett ízanomáliát. Kérdés azonban, hogy a hagyományos termékekhez hogyan nyúlnak majd hozzá.
| Határ | Adó/termék | ||
| Üdítőital | 5 gramm cukor felett | 10 Ft/liter | |
| Energiaital | 20 milligramm koffein felett | 250 Ft/liter | |
| Csomagolt édesség | 25 gramm cukor | 100 Ft/kilogramm | |
| Sós snack | 1 gramm só | 200 Ft/kilogramm | |
| Ételízesítő | 5 gramm só | 200 Ft/kilogramm | |
| *a só- és cukorhatárt a termék 100 grammjában/milliliterjében állapították meg, míg az adót a termék kilogrammjára, illetve literjére bontották | |||
| Forrás: törvény |
