Az Ajka Kristály Üvegipari Kft.-nél a közelmúltban két ütemben több mint 10 százalékos béremelést hajtottak végre és a folyamatosan növekvő rendelésállománynak köszönhetően erre az év második felében is lehetőség lesz − mondta el Katzer Zoltán vezérigazgató. A tervezett új munkatörvénykönyv szerinte alapvetően nem befolyásolja majd a dolgozók és a vállalat viszonyát, a jól teljesítőknek nincs mitől tartaniuk, az viszont nem árt, ha könnyebben tudnak majd elküldeni egy-egy sok gondot okozó munkaerőt.
A közelmúltban új tulajdonoshoz került csesztregi Femat-Hungária Gép- és Acélszerkezet-gyártó Kft.-nél továbbra is a krónikus szakemberhiány okozza a legtöbb gondot − nyilatkozta lapunknak Takács László ügyvezető igazgató. Miközben egyre több a feladat, a legjobban képzett dolgozók közül többen Ausztriába távoztak vagy nyugdíjba mentek. Most egy új tanműhely építésével próbálják megoldani a gondokat. Hazai viszonylatban tisztességes bért és más juttatásokat is adnak − tette hozzá Takács −, csak legyen kinek.
Még az idén jelentős létszámbővítést tervez több nagy külföldi tulajdonban lévő cég is. Miután Magyarországra telepíti szervizközpontját és növeli kapacitását, legalább 30 dolgozót kíván felvenni lukácsházi üzemébe a Schott forma vitrum Kft., a világ egyik legnagyobb csőkomponens- és nyomócsőgyártója, a Poppe & Potthoff GmbH magyarországi vállalata pedig 100-120 fős létszámbővítéssel számol. Többen dolgozhatnak majd az elsősorban acélszerkezeteket gyártó Metál Kft.-nél is, ám mint Nagy Csaba humánpolitikai igazgató elmondta, a továbbra is rendkívül hektikus rendelésállomány miatt döntően bérelt dolgozókat foglalkoztatnának. A szigorodó munkatörvénykönyv Nagy szerint a korábbiaknál rugalmasabb létszámgazdálkodást tesz lehetővé, ami jó hatással lehet a munkafegyelemre és a hullámzó rendelésállományhoz is jobban tudnak alkalmazkodni.
