BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A normatíva csökkenését nyögik mindenhol

2011. augusztus 19. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A finanszírozási gondok és a tanulók számának csökkenése miatt alig van olyan települése az országnak, ahol az önkormányzatok ne kényszerülnének az oktatási intézmények költségvetésének megkurtítására, iskolabezárásra vagy -összevonásra, létszámleépítésre. Arra is bőven van példa, hogy a napi működést se tudják biztosítani, kikapcsolták a gázt vagy az áramot, esetleg mindkettőt. Több helyütt úgy spórolnak, hogy határozott időre, szeptembertől a tanév végéig vesznek fel pedagógust. A 17 milliárd forintos adósságot cipelő nyíregyházi önkormányzat − nagy tiltakozást kiváltva − elsősorban a gyereklétszám, így a normatívák csökkenése miatt kényszerül az iskolarendszer átalakítására. Több olyan iskola is van a városban, amely 50 százalék körüli kihasználtsággal működik, a normatívát tavaly több milliárd forinttal kellett kipótolnia az önkormányzatnak. Június végén 265 fős létszámcsökkentésről döntöttek − májusban már határoztak két általános iskola bezárásáról −, ez az általános iskolákban 14, a középiskolákban pedig 8,9 százalékos leépítést jelent.

Békéscsabán elsősorban azzal indokolták az átszervezést, hogy 2006−2010 között az állami normatíva a város 21 intézményénél 40 százalékkal lett kevesebb, van olyan körzet, ahol a gyermekes családok száma csaknem a felére csökkent. A pécsi általános iskolákba jelenleg csaknem 1500-zal kevesebb gyerek jár, mint öt éve, a középiskolákba pedig több mint 2 ezerrel kevesebb. Az ország egyik legnagyobb adósságot felhalmozó városában viszont egy  2015-ig tartó program keretében nemcsak iskolabezárásokat és -összevonásokat terveznek, hanem 5 milliárdos fejlesztést is.

A nagykanizsai helyhatóság azt a megoldást választotta, hogy nem zár be iskolát, hanem közös szakmai és gazdasági irányítás alá vonja az intézményeket. Miután az állami normatíva már csak a fenntartási költségek felét fedezi, a struktúra fenntartása a városnak évente milliárdos nagyságrendű kiadást jelent. A tantestületek karcsúsítását főleg nyugdíjazásokkal szeretnék megoldani, de lehet, hogy más leépítések is lesznek. A 24 milliárdos adósságot görgető Szombathelyen három műszaki szakközépiskolát vonnak össze. A helyhatóság egyik vezető tisztviselője szerint a legnagyobb feladat az lesz − nemcsak Szombathelyen, másutt is −, hogy korszerű ismeretekkel rendelkező pedagógusok vegyék kézbe a szakképzést.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet