Új gyártóbázist épít a többek között a világ vezető autógyárait is kiszolgáló, csesztregi székhelyű Femat-Hungária Gép- és Acélszerkezet-gyártó Kft. − erősítette meg a Napi Gazdaság információit Takács László ügyvezető igazgató. A több száz millió forintos program hátterében az áll, hogy az új tulajdonos, az osztrák Cemtec GmbH Magyarországra telepíti teljes nyugat-európai gyártókapacitását. Az üzemben döntően az anyacég számára készülnek majd különböző berendezések és részegységek.
A közelmúltban döntés született arról is, hogy a krónikus szakmunkáshiány csökkentése érdekében a Fematnál egy korszerű tanműhelyt is kialakítanak, amelyben évente legalább 8-10 szakmunkástanulót képeznek majd. A cég a nyár elején azt követően került a Cemtec GmbH irányítása alá, hogy az megvette az Ennsben működő anyacéget, a Femat Fertigungstechnik GmbH-t. Az elmúlt években átlagosan mintegy 50 millió euró forgalmat elérő Cemtec, amelynek a Femat eddig is beszállítója volt, elsősorban a cement- és a bányaiparnak gyárt különböző berendezéseket. Az ügyvezető igazgató közölte, már az idén mintegy 300 millió forint értékű megrendelést kapnak a Cemtectől, ami várhatóan lehetővé teszi, hogy a társaság nettó árbevétele ismét elérje az 1,8 milliárd forintot.
Ezzel párhuzamosan fokozatosan \"visszaveszik\" azokat a beszállítóikat is, amelyektől a válság miatt kénytelenek voltak megválni. Ha az új gyártóbázis elkészül, legalább 50 százalékban az új anyacégnek dolgoznak majd. A Femat 2008-ban még rekordévet zárt, ám a gazdasági és pénzügyi válság alatt 2009-ben mintegy 40, tavaly pedig további több mint 30 százalékkal csökkent a rendelésállománya. A jelenleg mintegy 140 dolgozót foglalkoztató társaság tavalyi vesztesége meghaladta a 240 millió forintot. Takács szerint a válságnak nincs vége, de az tény, hogy már most közel egymilliárd forinttal több megrendelésük van, mint tavaly.
| Milliárd forint | |
| 2007 | 1,81 |
| 2008 | 2,42 |
| 2009 | 1,37 |
| 2010 | 0,95 |
| 2011* | 1,82 |
| *terv | |
| Forrás: cégközlés |
