Szerény mértékben, de tavaly is nőtt a lovas turizmus forgalma, a lovarda- és panziótulajdonosok idén is 4-5 százalékos bővülésben bíznak − derül ki a Napi Gazdaság körképéből. A növekedésben jelentős szerepe van az akár saját erőből, akár pályázati pénzekből végrehajtott beruházásoknak. Az ország szinte minden pontján épülnek új fogadók, lovas pihenők, lóváltó állomások. A Balaton-felvidéken több olyan lovas útvonal is készült, amelynek mentén pihenőket alakítottak ki, de már lovas éttermek is várják a sportág kedvelőit. Az ágazat ugyan az elmúlt egy-két évben vágtából ügetésbe váltott, panaszra azért nincs ok − fogalmazott lapunk kérdésére Vágó Zoltán, egy Gyöngyös közeli lovas panzió működtetője. Vágó szerint a tavalyi vendégszám egy-két százalékkal múlta felül a 2009-est, idén pedig ennél is nagyobb emelkedést jeleznek a foglaltsági adatok. A lovas programok a családok körében a legnépszerűbbek, de sokan keresik a környék pincéit érintő túrakocsikázást is, a téli programok szintén jó üzletnek bizonyultak − hangsúlyozta Csatári Zoltán, a Balaton-felvidéki lovas turisztikai egyesület elnökségi tagja, aki lovas udvart is működtet. A válság óta csökkent az egy vendégre eső költés, ráadásul sokan csak egy-két napra érkeznek, ugyanakkor a vendégszám tavaly és az idén is nőtt az előző évhez képest − tette hozzá.
A klasszikus vendégforgalom az elmúlt években nem nőtt számottevően Kálmán Géza nagycenki lovardatulajdonos szerint. Emellett azonban egyre több osztrák tartja lovát Magyarországon, közülük sokan szinte minden hétvégét itt töltenek. Kálmán szerint azonban a vállalkozás mindezek ellenére is csak \"négy lábon állva\" életképes: a nyári táborok mellett egy lovas felszereléseket árusító üzlettel, illetve az állatok szállításával is foglalkoznak.
